Slabý dolar trápí české exportéry

Silná koruna a slabý dolar dělají některým českým firmám velké problémy. Americká měna se na peněžním trhu prodává za méně než 23 korun. Například sklárnu Novosad a syn v Harrachově výkyvy v kurzu připravují o miliony korun. Kvůli takovému snížení výnosů muselo firmu během letošního roku opustit už dvacet zaměstnanců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dolary | Foto: Jan Rosenauer

A jak Českému rozhlasu řekl majitel sklárny František Novosad, pokud bude oslabování dolaru pokračovat, uvažuje společnost o výrazném omezení výroby. "Vyvážím 7-8 let, 80 procent do USA, v té době byl dolar za 37 korun a my jsme s rezervou kalkulovali 32. A když dnes místo kalkulovaných 32 inkasuji 24, tak je to velký rozdíl. To musí být problém všech exportérů, kteří exportují na dolarové trhy."

Podle mluvčího agentury CzechTrade Josefa Němečka je posilování koruny k americkému dolaru dlouhodobým trendem, který se v nejbližší době jen těžko změní. Podle něj by se čeští vývozci do Spojených států měli soustředit hlavně na trh s exkluzivním a luxusním zbožím, kde nemusejí konkurovat jen nízkou cenou svých produktů. "Toto se týká například českého broušeného skla, které často nacházíme v obchodech nižší kvality a prestiže, a toto považujeme za chybu spojení české firmy s nevhodným americkým distributorem."

Slabý dolar má i své výhody. Podle analytika České spořitelny Petra Zahradníka může pomoci dovozu. "Může zaprvé kompenzovat ony nákladové šoky, které jsou spojeny s dovozem ropy a zemního plynu. Může zlevňovat dovozy z ostatních dolarových oblastí, nejenom ze Spojených států, ale ze všech dovozů, které jsou v dolarech vypočítávány, to je například bývalého Sovětského svazu, vesměs z Asie."

Ekonomové upozorňují, že proti rizikům spojeným s kurzovými změnami je možné se chránit také pomocí takzvaného hedžování - bankovního produktu, který poskytuje už většina českých peněžních ústavů.

Markéta Kaclová, Milan Brunclík, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme