Slováci budou platit eurem zřejmě v roce 2009

Slovensko chce zavést euro k 1. lednu 2009. Tento termín v Bratislavě potvrdil vicepremiér a ministr financí Ivan Mikloš a guvernér Národní banky Slovenska Ivan Šramko. Ti také představili národní plán zavedení evropské měny, který ještě musí schválit vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropské peníze | Foto: Jan Rosenauer

Ministr Mikloš prohlásil, že jde o složitou, ale reálnou operaci, do které budou zapojena ministerstva, samospráva a další instituce. Prvořadým cílem vlády nyní je, aby občané byli informováni o tom, co jim zapojení do eurozóny přinese. Kabinet hodlá také veřejnosti vysvětlit, čeho se nemusí obávat.

"Samotná konverze by neměla mít žádné důsledky z hlediska koupěschopnosti, protože by neměla mít inflační důsledky," řekl Mikloš. Dodal, že hlavním nástrojem bude duální oceňování. To umožní každému občanovi kontrolu, zda byl přechod na euro zneužit nebo nikoliv.

Slovensko také zřídí zvláštní výbory, které by měly přinést v případě potřeby okamžitá praktická řešení. Vláda připravuje i speciální legislativu.

Renata Havranová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme