Slovenská vláda bude domácnostem před volbami vracet peníze za plyn

Slovenská vláda lidem vrátí část peněz, které zaplatili v loňském roce za plyn. Více než měsíc před volbami jde o další vstřícné gesto kabinetu Roberta Fica vůči občanům. Vratky za plyn začnou domácnosti dostávat od příštího týdne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

plyn, plynový sporák, vařič, vaření, kuchyně, | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Téměř jeden a půl milionu slovenských domácností dostane od vlády peníze za to, že vařily nebo topily plynem. Jde o jednorázový státní příspěvek z takzvaného sociálního balíčku.

„Musíme pomáhat lidem snižovat náklady za energie a chceme se s občany dělit o dobré výsledky, které má dnes slovenská ekonomika,“ vysvětlil premiér Robert Fico důvod vratky za faktury.

Lidé nebudou muset o příspěvek žádat, automaticky jim poukázka přijde poštou. Od státu dostanou částku v závislosti na spotřebě plynu. Paušální vratka ve výši 10 eur se bude podle Fica týkat těch domácností, které využívají plyn na vaření.

„U ostatních domácností se bude pohybovat na úrovni od 14 eur do 165 eur. Záleží na tom, jaká je roční spotřeba. Z ní se pak vypočítá 6 procent z ceny, kterou za rok průměrně zaplatí. A tyto peníze budou ve formě poštovní poukázky vráceny,“ vysvětlil před časem Fico.

Stát podle něj prostřednictvím resortu hospodářství vynaloží na vyplacení vratek přibližně 47 milionů eur.

Opozice takové gesto před volbami ale kritizuje jako populistické.

Petr Vavrouška, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme