Slovensko drží eurozónu v napětí, euroval opět bez dohody

Slovenská vláda se nedohodla na řešení krize kolem záchranného fondu eurozóny. Jedna z koaličních stran Svoboda a Solidarita nadále odmítá podpořit navýšení fondu v parlamentu. Slovenští poslanci přitom budou hlasovat už v úterý odpoledne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání o záchranném fondu eurozóny skončilo na Slovensku nedohodou. | Zdroj: Reuters

Přes den se objevily zprávy, že vládní koalice jedná o návrhu, že by Slovensko navýšení schválilo, ale každou konkrétní sumu, která by z něj měla odejít, by pak schvaloval ještě parlamentní výbor a také vláda. Na tohle řešení ale strana SaS nepřistoupila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání o eurovalu sleduje na Slovensku zpravodaj Vojtěch Berger

Někteří politologové vidí v postoji Sas přípravu na odchod do opozice, kde by se mohla profilovat jako strana, která hájí slovenské daňové poplatníky vůči drahým evropským záchranným fondům.

Šance, že se slovenská koalice nakonec dohodne, se tak zmenšila, protože času na vyjednávání už zbývá málo. Schůze sněmovny začíná v úterý ve 13 hodin a to je poslední čas pro dohodu. Podle bratislavského zpravodaje Českého rozhlasu Vojtěcha Bergera má teď premiérka Radičová dvě možnosti.

Hrozí pád vlády

„Buď nabídne demisi, což bude výzva koaličním partnerům nebo spojí hlasování s otázkou důvěra vládě. Vláda by ovšem byla skutečně v ohrožení, protože šéf SaS Richard Sulík stále opakuje, že chce zabránit navýšení eurovou za každou cenu.“

Na výsledky hlasování ve slovenském parlamentu čeká s napětím celá eurozóna. Záchranný fond totiž musí schválit všechny členské státy. I kdyby ale v úterý euroval neprošel, pro eurozónu to podle Bergera nemusí být důvod k panice.

„Navýšení záchranného fondu by nejspíše prošlo později. Předseda opozičního Smeru Robert Fico výslovně slíbil, že jeho strana svoje hlasy eurovalu poskytne. Tuto opoziční pomoc už ale pravděpodobně nepřežije kabinet premiérky Radičové, protože opozice za to bude požadovat rekonstrukci kabinetu nebo předčasné volby,“ myslí si zpravodaj Českého rozhlasu.

Igor Maňour, Lucie Husárová 1, Vojtěch Berger, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme