Slovensko očekává schodek rozpočtu nejméně šest procent

Deficit rozpočtu Slovenska v letošním roce dosáhne takřka řeckých parametrů. Tvrdí to alespoň nová premiérka země Iveta Radičová, která se odvolává na informace z ministerstva financí. Podle nich jsou plány předchozího kabinetu udržet schodek na úrovni 5,5 procenta vzhledem k hospodářské situaci nereálné a je třeba počítat se schodkem minimálně o procento a půl vyšším.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislava | Foto: European Commission Audiovisual service

„Jde skutečně o reálný odhad, přičemž skutečnost může být ještě o něco horší,“ řekl analytik Tatrabanky Juraj Valachý.

Ministr financí Mikloš v souvislosti s vyšším schodkem mluví o nižším výběru daní a povodňových škodách. Analytik Tatrabanky doplňuje horší vývoj zaměstnanosti a pomalejší zvyšování počtu pracovních míst. Z toho vyplývá horší výběr daní z příjmů fyzických osob a sociálních a zdravotních odvodů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik Tatrabanky Juraj Valachý o deficitu slovenského rozpočtu na Rádiu Česko.mp3

Ministr financí Mikloš tvrdí, že už ten příští rozpočet nastartuje potřebný ozdravný proces veřejných financí. K tomu analytik Tatrabanky uvedl, že současná vláda je zatím příslibem reforem, které nastartují růst ekonomiky.

S revizemi deficitů rozpočtů po nástupu nové vlády se v poslední době roztrhl pytel. Vedle Slovenska něco podobného udělalo i Maďarsko nebo Velká Británie.

Pokud jde o Českou republiku, Juraj Valachý řekl, že jeho kolegové z české Raiffeisenbanky očekávají deficit na úrovni 5,4 procenta a jeho postupné snižování v dalších letech.

„V tomto směru jsem výrazný optimista. Tento deficit je výrazně nižší než máme u nás,“ uzavřel analytik.

Tomáš Pavlíček, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme