Slovensko zavede celounijní daň z finančních transakcí

Slovensko se rozhodlo zavést celounijní daň z finančních transakcí. Na schůzce ministrů financí evropské sedmadvacítky v Lucemburku o tom své kolegy informoval slovenský ministr Peter Kažimír. Česko zůstává k přínosům této daně skeptické. Dalším tématem jednání bylo vytvoření bankovní unie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bankovky euro

Bankovky euro | Foto: European Commission Audiovisual service

Slovensko je jedenáctou zemí, která je pro zavedení této daně. Tyto státy v čele s Francií a Německem ji tak mohou zavést samy a neohlížet se na ostatní.

Francie a Německo vyzvaly k zavedení daně z finančních transakcí ostatních 25 států minulý měsíc. Evropské komisi už kladné rozhodnutí sdělilo písemně sedm zemí a dnes další čtyři oznámily, že tak učiní co nejdříve.

Přehrát

00:00 / 00:00

Závěry schůzky ekonomických ministrů v Lucemburku přiblížil ve Světě o druhé na Rádiu Česko zvláštní zpravodaj Pavel Novák

Celkově je tedy pro zavedení daně ochotných 11 zemí, což stačí k zahájení posílené spolupráce. To je model, který zavedla Lisabonská smlouva - skupina minimálně devíti zemí se může, pokud chce, více integrovat a ostatní jí v tom nebudou bránit.

Česko daň z finančních transakcí dlouhodobě odmítá. Ministr financí Miroslav Kalousek poukázal také na špatné zkušenosti ze Švédska - když daň zavedlo, následoval odliv kapitálu do Finska.

Kalousek však dodal, že Česká republika nebude bránit ostatním zemím, aby daň zavedly. Řekl také, že budoucí politická reprezentace se k dani z finančních transakcí možná připojí, ale on se toho účastnit nechce.

Bankovní unie v nedohlednu

Nepříjemné překvapení členským zemím eurozóny přinesla dnešní schůzka v tématu bankovní unie. Ukazuje se, že od neformálního setkání ministrů v září na Kypru se diskuze o celounijním bankovním dozoru a jednotných pravidlech pro banky nikam neposunula.

Unii předsedající Kypr nevyvodil z diskuze ministrů žádné závěry. Na schůzce přitom zazněly obavy, výhrady a náměty, dnešní materiál předložený ministrům to však nijak nezohlednil. Evropská komise svoji analýzu a kompromisní návrh teprve chystá.

Kalousek a několik dalších ministrů zastává názor, že vytvoření bankovní unie bude trvat nejméně ještě rok. Bez celounijního bankovního dozoru zatím nebude možná přímá pomoc bankám z Evropského stabilizačního mechanismu, který začal včera fungovat.

Pavel Novák, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme