Směrnice o službách doznala značných změn

Evropský parlament schválil v prvním čtení návrh kontroverzní směrnice o liberalizaci služeb v Evropské unii. Pro text opřený o sérii kompromisů se vyslovilo 391 z 638 přítomných poslanců. Neprošel "princip země původu", na kterém záleželo zejména novým členským zemím.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: Jan Rosenauer

Poslanci do poslední chvíle horečně jednali a předložili více než 4 stovky pozměňovacích návrhů a dodatků - text, který má umožnit, aby mohly například české a slovenské firmy volně nabízet své služby třeba v Německu nebo Francii, doznal značných změn.

Nejvíc sporů se odvíjelo okolo článku o takzvaném principu země původu. Podle původního záměru se totiž měly služby na společném trhu pohybovat stejně svobodně, jako zboží. Jednotliví podnikatelé a firmy uznaní v jedné členské zemi by tak získali možnost působit po celé Unii a řídit se přitom právem země, v níž se zaregistrovali.

Tento princip byl ale nakonec z návrhu vypuštěn, a většina pravicových poslanců z nových členských zemí jej proto nepodpořila. Naopak jejich levicoví kolegové považují přijetí směrnice za vítězství.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme