Poplatky za odpad letos v řadě obcí porostou. Příčinou je změna zákona, která má motivovat ke třídění

České domácnosti vyhazují stále víc odpadu. Za posledních deset let se množství komunálního odpadu, které ročně vyprodukuje průměrný Čech, zvýšilo asi o 50 kilogramů na 551 kilo v roce 2019. Bezmála polovina stále končí na skládkách. Česko se ale přihlásilo k recyklačním cílům Evropské unie, podle kterých za deset let mělo recyklovat nejméně 60 procent odpadů, a skládky by v Česku měly v roce 2030 skončit. Od ledna proto platí nová legislativa.

Středočeský krraj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

směsný odpad

Poplatek za skládkování komunálního odpadu v roce 2021 roste. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Výši poplatků za odpad si určuje každá obec zvlášť. Například v Lanškrouně letos vzrostl poplatek o 120 korun ročně na 540 korun. „Tím navýšením chceme kompenzovat zvýšené investiční náklady v akci, která se zabývá rozšířením skládky komunálního odpadu, kterou město vlastní,“ popisuje Radiožurnálu situaci starosta Radim Vetchý z Lanškrounského fóra. „Tím by město i jeho občané měli zajištěnou stabilní likvidaci odpadu na dalších deset let.“

Místopředseda Svazu měst a obcí a starosta Velkého Oseka Pavel Drahovzal odhaduje, že ke zdražení přistoupila většina obcí v Česku. „U nás v regionu obce s poplatkem za odpad určitě nahoru šly. Jednak s ohledem na to, že meziročně šly docela hodně nahoru náklady na službu, jednak proto, že v tomto roce platí o 300 korun za tunu vyšší poplatek za skládkování. K tomu se ještě zvyšovaly ceny za třídění a využití odpadu,“ říká.

Na konci roku překoná váha věcí vyrobených člověkem všechny živé organismy, spočítali vědci

Číst článek

Poplatek za skládkování komunálního odpadu roste po téměř deseti letech. Z 500 korun se letos zvýšil na 800 korun za tunu, a v dalších letech ještě poroste. Obce ale můžou díky takzvané třídicí slevě i ušetřit. Třídicí sleva určuje maximální množství odpadu, které může obec ročně odvézt na skládky za těch původních 500 korun na tunu. V letošním roce je horní hranice 200 kilogramů na obyvatele. Za každý další kilogram už pak musí obec platit vyšší skládkovací poplatek. Mnohá zastupitelstva se proto snaží lidi motivovat, aby odpadu vyhazovali méně a pečlivě třídili.

Nový systém poplatků za odpad zavedli třeba ve středočeských Měšicích. I dál budou mít lidé u domu popelnici na směsný odpad, ale nebudou už platit jednotný poplatek za osobu. „Lidé si zvolí četnost svozu a velikost popelnice – na základě toho platí. Mají-li větší popelnici, znamená to, že vyprodukují více směsného odpadu a zaplatí více,“ popisuje nezávislý starosta Martin Čacký.

A naopak čím méně odpadu, tím více lidé v Měšicích ušetří. Podobné systémy zavádí i jinde v Česku. Za uplynulý koronavirový rok přitom Češi podle České asociace odpadového hospodářství v domácnostech vyprodukovali asi o 15 procent odpadu víc.

Jana Karasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme