Sněmovna odložila jednání o rozpočtu na dnešek, základní parametry poslanci nepodpořili

Sněmovna odložila svůj verdikt o osudu vládního návrhu rozpočtu na středu, až po hlasování o nedůvěře vládě. Poslanci po téměř šestihodinovém jednání v úterý nedokázali schválit základní parametry rozpoču, tedy příjmy, výdaje a deficit, ani vrátit rozpočet vládě k přepracování. Podle koalice to neznamená, že byl rozpočet zcela zamítnut. Opozice tvrdí ale opak. Stalo se tak v historii České republiky vůbec poprvé. Experti mají přes noc vyjasnit, co vzniklá situace přesně znamená.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání Poslanecké sněmovny

jednání Poslanecké sněmovny | Foto: Marián Vojtek

Kabinetu při hlasování chyběl jen jeden hlas. Dodat ho měl při opakovaném hlasování bývalý sociální demokrat Petr Wolf, který se původně hlasování zdržel. Opozice ale nové hlasování nepřipustila společně s poslankyněmi zelených Věrou Jakubkovou a Olgou Zubovou, které ale samotné schválení rozpočtu podporovaly.

Kromě opozice odmítli podpořit vládní představu rozpočtu také tři rebelující poslanci ODS v čele s Vlastimilem Tlustým. Nepodařilo se jim ale prosadit ani to, aby vláda musela rozpočet přepracovat podle aktuálních odhadů vývoje české ekonomiky.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska návrh zákona ale do druhého čtení prošel. "Návrh rozpočtu v prvním čtení nebyl vládě ani vrácen, ani nebyly schváleny závazné ukazatele. Paní předsedkyně požádala legislativu o stanovisko a troufnu si říct, že jsem si naprosto jist tím, že rozpočet postupuje do druhého čtení, nicméně bez schválených ukazatelů, což při míře neodpovědnosti některých poslanců výrazně zvyšuje míru rizika na neúsporný rozpočet," řekl Kalousek. Tady podle něj končí legrace. "To už není zápas opozice s koalicí, to se potom může zvrhnout v zápas proti vlastní zemi," upozornil Kalousek.

Podle premiéra Mirka Topolánka je poslední slovo teď na legislativních expertech: "Do zítřka připraví legislativci nějaké řešení, protože to podle jednacího řádu žádné řešení nemá. Ta vláda funguje dobře, stabilitu vládní koalice to ohrozit může - to jsou dvě různé věci."

Podle Vlastimila Tlustého je současná situace tou nejhorší, která mohla nastat: "Tohle je vůbec nejhloupější výsledek, který mohl přijít. A přišel proto, že vláda nepochopila, že východiskem je úprava parametrů podle skutečnosti. Já jsem navrhl, aby došlo k úpravě v co nejrychleji možném termínu a to bohužel nebylo akceptováno, ačkoliv všichni přiznávají, že ty údaje nejsou pravdivé. Takže vznikla zvláštní situace a já si myslím, že teď jsme v horší variantě než byla ta, kterou jsem předkládal."

V případě, že by sněmovna rozpočet vůbec do konce roku neschválila, hrozilo by Česku rozpočtové provizorium. Podle šéfa Lidového domu Jiřího Paroubka ale na tuto variantu ještě nezbytně nemusí dojít:

"Já si myslím, že to není nutné, aby bylo rozpočtové provizorium. Když vláda do 14 dnů předloží - podle těch parametrů, jak jsme o tom my hovořili - tak jsme ochotni jednat i případné podpoře. Ale to myslím, že tahle vláda už schopná není."

Poslanci o rozpočtu jednali téměř šest hodin

Opozice návrhu rozpočtu vytýkala, že je postaven na nadhodnoceném odhadu růstu ekonomiky o 4,8 procenta. Poukazovala přitom třeba na to, že centrální banka odhaduje růst jen 3,6 procenta.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska byly příjmy rozpočtu na jaře stanoveny příliš konzervativně a na hranici optimismu. Změny v něm by tedy viděl nerad: "Umím si představit, že Poslanecká sněmovna - a teď, prosím, fabuluji - přidá školám na úkor zemědělců, přidá policistům, na úkor armády. Neumím si představit, že přidá všem na úkor našich dětí a vnuků!"

Tak to ale šéf ČSSD Jiří Paroubek rozhodně nevidí. Podle toho nebyl ještě nikdy státní rozpočet sestaven tak nevěrohodně: "Dramatický vývoj na světových finančních trzích se totiž v návrhu rozpočtu vůbec neodráží."

O změnu parametrů rozpočtu požádal vládu i poslanec ODS Vlastimil Tlustý. Ten by chtěl rozpočet po této změně projednávat až na listopadové schůzi sněmovny. Podle jeho stranického kolegy Michala Doktora to ale ohrozí stabilitu vlády- respektive ovlivní zítřejší hlasování o nedůvěře: "Pan poslanec Tlustý je zavázán hlasovat pro důvěru vlády. Je to ovšem nepřímý nástroj na to, jak zpochybnit její relevantnost."

Vlastimil Tlustý ale svůj návrh s hlasováním o nedůvěře vlády nespojuje: "Ne, vůbec ne, moje rozhodování zítra to neovlivňuje. A uvedení státního rozpočtu d souladu s realitou je elementární ekonomický požadavek."

Milan Kopp, Věra Pfeifferová, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme