Sněmovna poslala do dalšího projednávaní zvýšení DPH

Poslanci v prvním čtení schválili změny v daních, včetně zvýšení obou sazeb DPH. Ty se mají od příštího roku zvednout o jedno procento - tedy na 15 a 21 procent. Vládní úsporné návrhy teď projednají sněmovní výbory. Normy kritizuje opozice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek na TK o spořících státních dluhopisech | Foto: Filip Jandourek

Opozice kabinetu vyčítá, že umí jen škrtat a zvedat daně. To odmítá ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09. Podle něj se vláda snaží šetřit především na výdajích.

Šedesát osm procent. Úsilí se odehrává na výdajové straně. Třicet dva procent se odehrává ve zvyšování daní. Opozice je schizofrenní. Na jednu stranu nás kritizuje za zvyšování daní, na druhou stranu nezastírá, že by chtěla daně lidem zvýšit ještě o 160 miliard ročně více,“ řekl Kalousek.

Šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik tvrdí, že opatření zdraží léky a potraviny a nejvíc dopadne na nejslabší skupiny: „Zvýšení DPH o jedno procento se promítne do všech služeb, do všeho zboží. Zejména pro nízkopříjmové rodiny to bude mít fatální dopad. Opět si budou muset odpustit některé léky nebo budou muset kupovat ještě levnější, tedy více náhražkové potraviny.“

I další úsporná opatření, která vláda předložila v jednom návrhu, mají za cíl snížit schodek veřejných financí pod 3 procenta. Návrh teď posoudí sněmovní výbory.

Martina Spěváčková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme