Sněmovna přehlasovala Klause, stvrdila zákon o podporovaných zdrojích energie

Sněmovna přehlasovala veto prezidenta Václava Klause a stvrdila nový zákon o podporovaných zdrojích energie. Klaus úpravu odmítl, protože státní dotace do zelené energie jsou podle něj kontraproduktivní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektrická energie. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Zákon v jednom předpisu soustřeďuje podporu pro obnovitelné zdroje, druhotné zdroje a kombinovanou výrobu elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů. Mezi podporované zdroje energie zahrnuje biometan.

Podle prezidenta Klause však zákon mimo jiné přináší neodhadnutelné zvýšení cen energií. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba tento argument odmítá. Podle něj novela naopak podporu zdrojů energie reguluje.

„Jsem přesvědčen, že oproti té stávající legislativě dostáváme do ruky více regulačních nástrojů, jak racionalizovat a regulovat podporu obnovitelných zdrojů,“ řekl Kuba.

Přehrát

00:00 / 00:00

K zákonu o obnovitelných zdrojích energie se v Ozvěnách dne vyjádřili viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj, Edvard Sequens ze Sdružení pro záchranu prostředí Calla a ředitel společnosti Factum Invenio Jan Herzmann

Proti prezidentskému vetu hlasoval i předseda hospodářského výboru sněmovny, sociální demokrat Milan Urban. Podpora biometanu podle něj energie tak, jak se to stalo například u soláru, nezdraží.

„V současné době se používá bioplyn na výrobu elektrické energie. Bude lepší, když se bioplyn vyčistí a stlačí do trubek a bude to pro firmy i pro zákazníky lacinější,“ uvedl Urban.

Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje je novela správným krokem k regulaci pravidel podpory obnovitelných zdrojů, s její pomocí dojde k posunu k potřebním omezením. "Cílem má být jednoznačná transparentní strategie, která bude reflektována i ve státní energetické koncepci," řekl Rafaj.

'Komplikovaný' národní akční plán

Edvard Sequens ze Sdružení pro záchranu prostředí Calla ocenil, že novela přináší například podporu tepla z obnovitelných zdrojů, například biomasy nebo slunce. Jako problematické však vidí navázání podpory elektřiny na komplikovaný systém národního akčního plánu na podporu obnovitelných zdrojů.

"V praxi to bude znamenat, že nesplníme cíle evropské směrnice. Pokud se národní akční plán nezmění, tak třeba fotovoltaické panely na střechách domů nebudou mít nárok na žádné podporu," řekl Sequens.

Uvedl také, že podpora obnovitelných zdrojů energie je jen srovnáním jejich ceny na trhu. "Dnes se všichni dívají jen na to, kolik stojí obnovitelná energie, ale už ne na to, kolik podpory dostala třeba jaderná energetika," vysvětlil Sequens.

Češi chtějí přispívat, ale málo

Většina Čechů obnovitelné zdroje podporuje. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Factum Invenio. Zásadní přitom pro lidi je, aby cena elektřiny nerostla. O konkrétní výši příspěvků však mají zkreslené představy.

"Většina lidí by chtěla přispívat do tří set korun na domácnost za rok, někteří dokonce jen 30 korun. To neodpovídá realitě. Příspěvek domácností, které vaří na elektřině a svítí, je kolem 1100 korun," okomentoval výsledky průzkum ředitel společnosti Factum Invenio Jan Herzmann.

Jen devět procent lidí ví, kolik jejich domácnost přispívá na energie. Veřejnost se celkově spíše přiklání k systému dobrovolného přispívání na obnovitelné zdroje.

Věra Pfeifferová, Veronika Sedláčková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme