Sněmovna proti návrhu legalizovat tzv. švarcsystém

Zákaz najímání živnostníků firmami na zaměstnanecké práce zůstává v platnosti. Poslanecká sněmovna totiž odmítla návrh Senátu, který chtěl tento zákaz úplně zrušit. Poslanci se už zároveň vyslovili pro vládní návrh na upřesnění úpravy paragrafu, který tzv. švarcsystém zakazuje. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach chce spornou věc vyjasnit v novele zákona o zaměstnanosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Škromach | Foto: Michal Krumphanzl

Ministr Škromach věří, že novela, kterou mají poslanci schvalovat, vnese do sporného právního výkladu jasno. "Jestliže někdo doma v dílně na vlastním soustruhu opracovává nějaký obrobek, tak to není švarcsystém. Jestliže ale někdo přijde do fabriky, dostane montérky, je mu stanovena pracovní doba a stoupne si k soustruhu, který patří té firmě, a začne pracovat s materiálem, který patří té firmě, tak je to v podstatě zaměstnávání na živnostenský list a samozřejmě porušení zákona."

Zatímco Škromach věří, že nově formulovaný paragraf o zákazu tzv. švarcystému dá právní jistotu firmám, které dávají zakázky živnostníkům, ODS tvrdí, že pokud tento zákaz nebude zrušen, bude stále obcházen. Jak? - naznačuje poslankyně Alena Páralová. "Firma a živnostník si vzájemně přefakturují materiál, živnostníci budou pracovat svými nástroji, mohou se pojistit vypracováním smlouvy o dílo, předávacím protokolem, zárukami, sankcemi ve smlouvě a dalšími krycími papírovými triky."

Novelou zákona o zaměstnanosti se budou poslanci zabývat ve čtvrtek.

Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme