Sněmovna proti návrhu legalizovat tzv. švarcsystém

Zákaz najímání živnostníků firmami na zaměstnanecké práce zůstává v platnosti. Poslanecká sněmovna totiž odmítla návrh Senátu, který chtěl tento zákaz úplně zrušit. Poslanci se už zároveň vyslovili pro vládní návrh na upřesnění úpravy paragrafu, který tzv. švarcsystém zakazuje. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach chce spornou věc vyjasnit v novele zákona o zaměstnanosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Škromach | Foto: Michal Krumphanzl

Ministr Škromach věří, že novela, kterou mají poslanci schvalovat, vnese do sporného právního výkladu jasno. "Jestliže někdo doma v dílně na vlastním soustruhu opracovává nějaký obrobek, tak to není švarcsystém. Jestliže ale někdo přijde do fabriky, dostane montérky, je mu stanovena pracovní doba a stoupne si k soustruhu, který patří té firmě, a začne pracovat s materiálem, který patří té firmě, tak je to v podstatě zaměstnávání na živnostenský list a samozřejmě porušení zákona."

Zatímco Škromach věří, že nově formulovaný paragraf o zákazu tzv. švarcystému dá právní jistotu firmám, které dávají zakázky živnostníkům, ODS tvrdí, že pokud tento zákaz nebude zrušen, bude stále obcházen. Jak? - naznačuje poslankyně Alena Páralová. "Firma a živnostník si vzájemně přefakturují materiál, živnostníci budou pracovat svými nástroji, mohou se pojistit vypracováním smlouvy o dílo, předávacím protokolem, zárukami, sankcemi ve smlouvě a dalšími krycími papírovými triky."

Novelou zákona o zaměstnanosti se budou poslanci zabývat ve čtvrtek.

Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme