Sněmovna: Registrační pokladny od roku 2007

Drobným obchodníkům hrozí povinnost požívat registrační pokladny s takzvanou fiskální pamětí. Zákon, který s tím od 1.ledna 2007 počítá, prosadili ve sněmovně přes odpor ODS poslanci vládní koalice a komunisté. Od normy, kterou ještě posoudí Senát a prezident republiky, si vláda slibuje účinnější boj proti šedé ekonomice. Opoziční občanští demokraté ale o takovém přínosu pochybují. Podle nich zákon jen zbytečně postihne drobné podnikatele a živnostníky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

registrační pokladna | Foto: VS Computer Systems

To ale odmítá ministr financí Bohuslav Sobotka, který si přijetí normy pochvaluje. "My se domníváme, že registrační pokladny mohou pomoci omezit daňové úniky, ale především přispívají k větší spravedlnosti mezi jednotlivými typy podnikatelů. Podnikatelé, kteří podnikají poctivě, předávají doklady a mají v pořádku daňovou evidenci a účetnictví, by neměli být znevýhodněni proti těm, kteří podnikají nepoctivým způsobem."

Fiskální paměť dokumentuje všechny operace pokladny od jejího uvedení do provozu, a proto je případné krácení tržeb a falšování údajů daleko obtížnější než u jednodušších typů. Pokladny s fiskální pamětí jsou proto také o dost dražší. I to je jeden z důvodů, proč rozhodnutím poslanců vetšina podnikatelů není nadšena. Předseda Hospodářské komory Jaromír Drábek proto věří, že Senát by rozhodnutí poslanců o povinných registračních pokladnách s fiskální pamětí mohl ještě zvrátit, "protože to bude znamenat jednak zvýšené náklady pro podnikatele, jednak zvýšené nároky na počet kontrolních pracovníků, kteří budou obcházet pokladny, kontrolovat jejich zapečetění. Jednak se předpokládá, že pokladny budou moci opravovat jen k tomu pověřené firmy. Jsou to další a další složitosti, které nijak výrazně nezlepší výběr daně."

Markéta Kaclová, Ladislav Dvořák, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme