Sněmovna schválila novelu horního zákona

Sněmovna radikálně zvýšila poplatky za těžbu nerostů. Schválila totiž novelu horního zákona, která počítá s tím, že celkově by měly náklady na těžbu stoupnout až čtyřnásobně. Důvodem je snaha znevýhodnit těžbu nerostů v ekologicky citlivějších oblastech a zabránit plošnému těžení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna | Foto: Česká televize

Neprošel ale návrh, který měl snížit poplatky důlních společností obcím ze současných 75 jen na 50 procent. Potvrdil to zpravodaj zákona Rudolf Tomíček z ČSSD: "Zůstává to tak, jak to bylo změněno před rokem a půl. To znamená, že 25 procent půjde ve prospěch státu, 75 zůstává pro obce. Obce mohou být spokojeny, protože dostanou stejnou částku."

Poplatky se mají lišit v závislosti na hodnotě území a míře dopadu těžby na okolní krajinu. Celkově by měly náklady stoupnout až čtyřnásobně. Pavel Hrnčíř z ODS to pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál vysvětlil takto:

"Je to jakási ochrana území. aby těžební společnosti při stanovení dobývacího území postupovaly velmi opatrně a nezabíraly zbytečně velký kus. Stát touto finanční regulací zabezpečuje, že to území bude co nejmenší."

Zákon teď čekají další schvalovací kroky. Pokud úspěšně projde Senátem a podepíše ho prezident republiky, měl by začít platit od 1. ledna příštího roku.

Lucie Husárová 1, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme