Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok

Poslanci vpodvečer schválili státní rozpočet na příští rok. Stát bude hospodařit se schodkem 91 miliard 300 miliónů korun. Rozpočet podpořili poslanci ODS, ČSSD a KDU-ČSL. Proti byli zelení a komunisté. Ministr financí Vlastimil Tlustý se hlasování zdržel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání o rozpočtu | Zdroj: ČTK

Ministr Tlustý totiž nesouhlasí s navýšením deficitu rozpočtu téměř o šest a půl miliardy. Poslanci tuto rezervu rozpustili na jednotlivé regionální projekty. Peníze vzali z podpory stavebního spoření, systému důchodů, zdravotního pojištění a financování státního dluhu. Místo toho se budou financovat nejrůznější hřiště, školy a školky nebo opravy chodníků a kanalizací.

A co na schválený rozpočet říkají ekonomové? Davidu Markovi se nelíbí schodek a ani to, že neřešíme problémy veřejných financí.

"V posledních třech týdnech roku nemůžeme provést všechny ty reformy, teď už nám nic jiného nezbývá, než se spolehnout na ten rozpočet. Chybou trochu je, že prozatím stále nejsou vidět práce na skutečně hluboké reformě; přešlapuje se na místě, vyjednává se o nové vládě, ale ekonomická témata jsou zatím řešena okrajově," řekl David Marek Radiožurnálu.

Pavel Mertlík, hlavní ekonom Raiffeisenbank, rozpočet na rok 2007 hodnotí jako nejhorší za několik posledních let. "Prostě ekonomika, která už několik let za sebou roste tempem kolem pěti procent, tak by neměla mít deficity blížící se 4 procentům, měla by hospodařit s přebytkem nebo někde kolem nuly. Aby to hospodářství bylo pružněji připraveno na případné horší počasí, které samozřejmě v cyklické globální ekonomice dříve nebo později přijde."

Naděžda Hávová, Ondřej Kubala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme