Sněmovna schválila zákon o výrobě biolihu pro pohonné hmoty

Právní podmínky pro výrobu biolihu a jeho přimíchávání do pohonných hmot dnes schválila v rámci zákona o lihu sněmovna. Přimíchávání bioetanolu do benzinu a nafty má snížit závislost Česka na dovozu ropy, přispět ke zlepšení ovzduší, a také přinést odbyt produkce obilovin. Jednání o této normě opět provázely spory mezi vládní ČSSD a opoziční ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čerpání benzinu do auta | Foto: www.nethirlap.hu

Důvodem ostrého střetu mezi ministrem financí Bohuslavem Sobotkou a poslancem ODS Michalem Doktorem bylo to, že sněmovnou neprošel Doktorův návrh na snížení spotřební daně z benzinu o 1,3 koruny a z motorové nafty o 40 haléřů na litr.

Podle Sobotky jde o populistický předvolební tah ODS, který by prohloubil schodek státního rozpočtu a neznamenal by snížení cen pro automobilisty. "Snížení spotřební daně by využili výrobci, prodejci a distributoři k tomu, aby si zvýšili své marže, takže ten návrh by způsobil pouze velký výpadek příjmů ve státním rozpočtu," argumentoval ministr.

Doktor ale trvá na tom, že ODS přistupuje k řešení daňové oblasti odpovědně a nepopulisticky. Jeho návrh prý sledoval jen zájem občanů. "Jsme si vědomi toho, že nemůžeme ohrozit stabilitu veřejných rozpočtů, a návrh ODS takový byl. Byl odpovědný nejen k veřejnosti, ale i k rozpočtu této země," tvrdí Doktor.

Novelu zákona o lihu teď ještě projedná Senát. Poslanci ODS přitom doufají, že jejich návrh na snížení spotřební daně z pohonných hmot v horní komoře opět ožije.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme