Sobotka požádal o názor na naše zdravotnictví Světovou banku

Místopředseda vlády a ministr financí Bohuslav Sobotka požádal kvůli zdravotnictví o pomoc Světovou banku. Má vyhodnotit dopady zdravotní péče na veřejné rozpočty v Česku. Nebude ale zpracovávat návrh reformy zdravotnictví. Vyplynulo to z vyjádření vrchní poradkyně výkonného ředitele banky Jany Matesové. Rozsah péče, kterou stát občanům zajistí, závisí ale podle ní na rozhodnutí politiků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka | Foto: Alena Palečková

Ministerstvo tak pokračuje v hledání rezerv ve finančních tocích mezi veřejnými rozpočty a zdravotnictvím. Výsledky analýzy zřejmě zohlední i v chystané reformě zdravotnictví. Podle mluvčího ministerstva financí Marka Zemana je ale předčasné spekulovat o tom, jak zahraniční odborníci podobu reformy ovlivní. "V tuto chvíli jsme na začáktu Očekává se, že experti světové banky by sem k nám mohli přijet někdy v dubnu nebo v květnu. A jaké závěry z toho vyjdou, to je opravdu předčasné."

Ministryni zdravotnictví Marii Součkovou Sobotkova iniciativa překvapila. S podobným návrhem přišla sama už před rokem a tehdy Sobotka návrhy Světové banky zamítl. Nový způsob, jak financovat zdravotnictví, vláda hledá od podzimu, kdy musela z rozpočtu zaplatit sedm miliard, aby se zdravotnictví dostalo z nejhorších dluhů.

Markéta Kaclová, Štěpánka Čechová, Jan Čamek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme