Sobotka: Prioritou vlády je dokončení vnitřního trhu s energií

Prioritou české vlády je dokončení vnitřního trhu s energií v Evropě. Po jednání s místopředsedou Evropské komise odpovědným za energetickou unii Marošem Šefčovičem to dnes uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Tématem jednání byl projekt energetické unie, který bude prioritou blížícího se českého předsednictví visegrádské skupiny. Češi ji povedou od července.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka | Foto: Luděk Peřina | Zdroj: ČTK

„V projektu energetické unie je českou prioritou dokončení vnitřního trhu s energií. Česká vláda zároveň bude i nadále trvat na vlastní tvorbě energetického mixu včetně jádra. Při dalším rozvoji energetické unie se Česká republika bude zasazovat o vyvážené dodržování trojice evropských cílů – bezpečnosti, cenové udržitelnosti a ochrany životního prostředí,“ uvedl Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Český rozhlas se zeptal slovenského eurokomisaře Maroše Šefčoviče, co si myslí o energetickém mixu v podobě, v jaké o něm uvažuje česká vláda

Projekt energetické unie schválil v březnu summit Evropské unie. Má zajistit bezpečnou a levnou energii pro občany i firmy, snížit evropskou závislost na dovozech plynu z Ruska a posílit evropskou pozici při sjednávání energetických kontraktů.

Šefčovič dnes Sobotkovi mimo jiné představil analýzu, kterou vytvořila Evropská komise s cílem zmapovat národní energetické politiky a ukázat členským státům příležitosti a výzvy, které z energetické unie vyplývají.

„Myslím si, že v oblasti energetiky je toho mnohem víc, co nás spojuje a co vytváří předpoklady pro to, abychom mohli postupovat mnohem koordinovaněji, abychom mohli hledat úspory v oblasti, která je častokrát nákladově velmi efektivní, abychom mohli prohlubovat regionální spolupráci,“ řekl Šefčovič Českému rozhlasu.

Investice do jádra

Na setkání o energetické účinnosti Šefčovič zdůraznil, že Evropská komise navrhne členským státům Evropské unie, aby si příští rok jednotlivě vypracovaly národní energetický a klimatický plán. Sama komise plánuje předložit první zprávu o fungování energetické unie v říjnu tohoto roku.

Hlavní cíle energetické unie zopakoval Šefčovič i na odpoledním pražském Evropském jaderném fóru, na kterém se svým příspěvkem vystoupil i slovenský premiér Robert Fico.

Ten uvedl, že evropská energetická unie v sobě musí skloubit dvě na první pohled protichůdné věci. Podle něj by měla řešit energetický vývoj v nadnárodním pohledu, přitom by však měla respektovat jednotlivé státy v jejich historicky daném energetickém mixu. Podotknul, že Slovensko nemá problém akceptovat jakýkoliv energetický mix sousedních států a totéž čeká i od nich.

Slovenský premiér Robert Fico a ministr průmyslu a obchodu ČR Jan Mládek se zúčastnili Evropského jaderného fóra | Foto: ČTK

Česká vláda minulý týden schválila aktualizaci státní energetické koncepce. Z té vyplývá, že hlavním zdrojem výroby energie v Česku by do budoucna měly být jaderná energetika a obnovitelné zdroje. Podporu jádru dnes vyslovil i Fico.

S rozvojem jaderné energetiky nesouhlasí některé nevládní a ekologické organizace jako například Hnutí Duha, sdružení Calla nebo Aliance pro energetickou soběstačnost. Ty v pondělí oslovily Sobotku i Šefčoviče dopisem, kde je upozorňují na údajné stinné stránky jaderné energetiky v podobě ekonomických rizik pro spotřebitele elektrické energie nebo na podle nich stále neřešený problém jaderného odpadu.

Šefčovič věří, že otázka případné investice do nových jaderných reaktorů v Dukovanech a v Temelíně byla a bude předmětem podrobných studií.

„Ze strany Evropské komise chceme, aby se v budoucnosti při všech těchto důležitých rozhodnutích velmi důkladně zhodnotil i princip nákladové efektivity, aby se zhodnotil budoucí vývoj ohledně energetických potřeb z pohledu toho, co nám může přinést nová technologie, co nám může přinést energetická efektivnost. Protože vidíme, jakým prudkým tempem se tyto technologie v Evropě rozvíjejí. A samozřejmě jsem přesvědčen, že vzhledem k tomu, že jde o velké investice, tak česká vláda všechny aspekty velmi důsledně zváží,“ dodal v rozhovoru pro Český rozhlas.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme