Sobotka se v Rize sešel s čínským premiérem. Česko příští rok uspořádá investiční i letecké fórum

Česká republika příští rok opět uspořádá Čínské investiční fórum. Zorganizuje také summit na téma letectví. Podle Úřadu vlády se na tom v sobotu shodli politici na summitu v Rize. Premiéři šestnácti států východní a střední Evropy jednají o víkendu v lotyšské metropoli s Čínou. Česko zastupuje předseda vlády a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, který chce především přilákat čínské investice a podpořit český vývoz.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka jednal s předsedou čínské vlády Li Kche-čchiangem

Premiér Bohuslav Sobotka jednal s předsedou čínské vlády Li Kche-čchiangem | Foto: Vláda České republiky

Premiér Bohuslav Sobotka v sobotu mluvil s čínským předsedou vlády Li Kche-čchiangem.

Rozhovor trval zhruba deset minut, takže podle českého premiéra nebylo možné jít do detailů. O nedávném zrušení schůzek s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) ze strany čínských ministrů nemluvili.

„Musím říct, že jsme neřešili žádné problematické záležitosti. Pokud jde o zrušení cesty pana Jurečky, to řeší ministr zahraničí směrem k čínské velvyslankyni," řekl Sobotka.

Vlády obou zemí v sobotu také podepsaly plán bilaterální spolupráce v rámci iniciativy Hedvábná stezka.

Na summitu chce Sobotka především přilákat čínské investice a na druhou stranu podpořit český vývoz. „V současné době jsou v Evropě velké přebytky, klesají ceny mléka a vepřového. Čínu vidíme jako možné odbytiště pro naše zemědělce,“ vysvětlil předseda české vlády. Zájem o zemědělské a potravinářské výrobky potvrdil také čínský premiér.

Sobotka ale v Rize nejedná pouze se zástupci Číny. Summit využívá i k bilaterálním schůzkám především s premiéry z oblasti Balkánu.

Sobotka v Rize láká čínské investory, chce exportovat české potraviny

Číst článek

Mluvil už s premiéry Chorvatska a Makedonie, společně hledali řešení migrační krize a mluvili také o možné integraci zemí západního Balkánu do Evropské unie.

Hlavním výstupem letošního summitu jsou takzvané Rižské směrnice. Dokument vytyčuje hlavní směry spolupráce v rámci platformy včetně konkrétních projektů na rok 2017. Česká republika na jejich základě přivítá příští rok letecké fórum, které by mělo posílit spolupráci Česka s Čínou v oblasti letectví.

Schůzky ve formátu 16+1 probíhají každoročně od roku 2012. S Čínou na nich diskutuje 11 členů Evropské unie a pět dalších zemí z Balkánu. Skupina se soustředí na rozvoj v oblastech investic, dopravy, financí, vědy, školství a kultury. Prioritami ekonomické spolupráce jsou rozvoj infrastruktury, špičkové technologie a ekologicky šetrné technologie.

„Chceme zorganizovat fórum, které by podpořilo možnosti certifikace našich letadel tak, abychom je mohli posílat do Číny," vysvětlil Sobotka.

Česko také dlouhodobě usiluje o to, aby hostilo samotný summit premiérů 16+1, který se nyní koná v Rize. Pro příští rok ale dostalo přednost Maďarsko.

„Lotyšsko nastavilo laťku vysoko," sdělil na tiskové konferenci po závěru sobotní části jednání maďarský premiér Viktor Orbán. „Kooperace 16 zemí s Čínou je i ve prospěch Evropské unie, unie hospodářsky stagnuje a otevřít se největší ekonomice světa jí může jen prospět," uvedl.

Česko v březnu s Čínou uzavřelo dohodu o strategickém partnerství. O vztazích zemí se rozproudila debata po nedávné schůzce ministra kultury Daniela Hermana s tibetským duchovním dalajlamou.

Partnerství s Čínou: minus 422 miliard, vývoz klesá a na velké investice se čeká

Číst článek

Prezident, premiér a předsedové parlamentních komor po něm vydali prohlášení, jehož celé znění najdete na konci článku, ve kterém se od jeho postupu distancovali. Kritici tvrdí, že prohlášení je projevem vazalství Česka.

Jako důvod vstřícné politiky vůči Číně a vzniku strategického partnerství mezi oběma zeměmi se často skloňuje potřeba rozvíjet byznys. Jenže jaký reálný dopad zatím oteplení v česko-čínských vztazích přineslo? Podle analytičky Českého rozhlasu nijak převratný.

Rozvoj česko-čínských vztahů má ale podle premiéra Sobotky konkrétní pozitivní výsledky. Stránky české vlády jmenují například nárůst investic, posílení českého exportu a tři přímá letecká související s nárůstem čínských turistů.

ČTK, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme