Sobotka slíbil diplomatickou podporu letecké továrně v Kunovicích. Ničeho nedosáhneme, oponuje Babiš

Zaměstnanci kunovické firmy Aircraft Industries budou mít diplomatickou podporu české vlády. Ve Zlíně ji v neděli dojednali odboráři s premiérem Bohuslavem Sobotkou z ČSSD. Letecká továrna je ve finanční krizi a ruský majitel zvažoval přesun výroby na východ. Třetina pracovníků je bezmála rok doma na šedesáti procentech mzdy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aircraft Industries v Kunovicích krátce po čtvrteční tragédii | Foto: Pavel Sedláček

Odboráři mají zatím jen ústní příslib, že majitelé firmu nepřesunou. Proto zájem vlády vítají.

„Ale my jsme chtěli písemnou garanci, že nebude toto jmění vyvedeno mimo Českou republiku a že tady bude zachována výroba,“ říká předseda podnikových odborů Josef Mikula.

„Ať už bude kdokoli komunikovat s ruskými partnery, tak chci, abychom jasně informovali ruskou stranu o tom, že něco takového by nepomohlo vzájemným česko-ruským vztahům,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka.

Jeho slova ale zpochybňuje ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO. Podle něj diplomatická podpora situaci nevyřeší.

„Musíme si říct, že je to soukromá společnost a vytunelování té společnosti musí bránit hlavně management a zaměstnanci. Já silně pochybuji, že diplomatickou cestou, při našich vztazích s Ruskem, něco můžeme dosáhnout. Já myslím, že určitě ne.“

Aircraft Industries vlastní ruská společnost Uralský těžební a hutní závod (UGMK). Jeho ředitel Andrej Kozicyn loni řekl, že v roce 2020 by mohla začít výroba letadel pro regionální dopravu L-410 v Rusku.

Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme