Sociálně slabým občanům bude v EU dodávky energií platit stát

Stát přispěje sociálně slabým občanům na platby za elektřinu a plyn. Takovou povinnost budou mít všechny země Evropské unie. Ty musejí zajistit dodávky energií pro chudší část populace. Návrh schválili poslanci Evropského parlamentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

elektroměr

elektroměr | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Podle poslanců je nepřípustné, aby někteří lidé v zimě mrzli jen proto, že nemají na vytápění. Europoslanec za KDU-ČSL Jan Březina vysvětluje, že na pomoc nebude mít nárok každý, kdo za energie neplatí. "Pokud je to člověk, který je neplatičem bez zjevných sociálních důvodů, pak samozřejmě ne!"

Návrh zároveň obsahuje povinnost pro producenty elektřiny nebo plynu vzdát se kontroly nad přepravními sítěmi pro tyto produkty. Vlastník si ale může část kontroly nad sítěmi zachovat. Podle komunistického europoslance Miloslava Ransdorfa takový návrh Česku vyhovuje: "Ten výsledek je toho druhu, že s ním české firmy mohou být spokojeny."

Do každé domácnosti inteligentní měřící systém

To je zařízení, které by měla doma mít skoro každá česká domácnost. Díky takovému měřiči bychom přesně znali svou spotřebu elektřiny a plynu. Počítá s tím návrh opatření v oblasti energetiky, které schválil Evropský parlament. Přesný přehled o vlastním účtu by měl domácnosti vést k úsporám ve spotřebě energií.

Do roku 2020 má doma takové zařízení mít 80 procent evropských domácností. Spotřebitel také bude mít právo během 3 týdnů bezplatně změnit svého dodavatele plynu nebo elektřiny. Jejich producenti se budou muset vzdát kontroly nad přepravními sítěmi těchto produktů. To má podle Unie vést k větší konkurenci na trhu. Dohodu musí ještě schválit členské státy. To je ale jen čistě formální krok.

Přečtěte si také:
Úřednická vláda by podle lidovců měla zlevnit elektřinu
E.ON vyzývá ČEZ k cenové válce, nabídl o pětinu nižší ceny
Brusel se chystá žalovat Česko kvůli chybějící směrnici
Gigant ČEZ má zisk rekordních 47 miliard
Elektřina od ledna zdraží v závislosti na dodavateli o 10 a 16 procent

Milan Kopp, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme