V pražských Letňanech vyvíjejí nový letecký motor. S výrobou dílů pomáhá 3D tisk

Trojrozměrný tisk využívá nebo v příštích pěti letech plánuje využívat více než polovina českých výrobních firem. Uvádí to průzkum, který provedla poradenská společnost EY ve spolupráci s Centrem digitální transformace na VŠE. Naopak praktické využití tiskáren v domácnostech se příliš očekávat nedá.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zadní část letadel (Ilustrační snímek) | Zdroj: Reuters

V pražských Letňanech sídlí závod společnosti GE Aviation Czech. „My tady vyrábíme turbovrtulové motory. Výroba vlastně začíná výrobou dílů jako takových do motoru, což je zhruba 800 až 900 dílů,“ říká Radiožurnálu ředitel výrobního závodu Daniel Hrnčíř.

Rytmus výroby se začíná měnit a bude se měnit i v souvislosti s trojrozměrným tiskem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Víte, že pomocí trojrozměrnému tisku vznikají i součásti leteckého motoru?

„Pojďme se podívat, já vám můžu ukázat prvních pár dílů. Konkrétně na nový motor ATP, který tady vyvíjíme,“ zve reportéra Hrnčíř.

„Ten květináč, to je vstupní skříň, nasává vzduch do motoru. Tady na tom dílu je krásně vidět, že vlastně je to jeden celek, jeden díl, který byste více méně konvenční metodou museli vyrobit ze zhruba 85 individuálních dílů,“ popisuje Hrnčíř díly vytisknuté na tiskárně.

Nejrozšířenějším materiálem pro 3D tisk jsou nyní plasty, ale stále častěji půjde také o tisk z kovu. Proměnou prochází i oblast náhradních dílů.

„Firmy nemusí držet výrobní technologie ještě roky potom, co vlastně ten hlavní díl už vyběhne. Na té 3D tiskárně mohou relativně flexibilně, rychle díly vyrábět bez potřeby dalších technologií,“ dodává Jan Burian, senior manažer podnikového poradenství společnosti EY.

Nezávislý konzultant v oboru 3D tisku Jan Homola ale upozorňuje, že když se dostaly na trh ty nejlevnější 3D tiskárny, vyvolalo to přehnaná očekávání: „Lidé najednou nabývali dojmu, že jenom proto, že ta 3D tiskárna je levná, si ji začne pořizovat každý pro tisk náhradních dílů do domácností. Ale tyto představy nikdy nebyly založeny na racionálním základu.“

Vedle průmyslu má 3D tisk velký potenciál také v medicíně. Třeba u výroby implantátů nebo protéz.

Ondřej Luštinec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme