Soud posílá kladenskou Poldi do konkurzu. Výroba stojí, zaměstnanci nedostávají plat

Zadlužená kladenská huť Poldi půjde do konkurzu. Dlužníkovi se nepodařilo zajistit další financování. Výroba podniku už měsíce stojí a zhruba stovka zbývajících zaměstnanců nedostává výplaty. Usnesení o přeměně reorganizace podniku v konkurz bude vyhlášeno v blízké době, řekla na pondělním jednání u Krajského soudu v Praze soudkyně Jitka Sobková. Zhruba 150 zaměstnanců Poldi a její sesterské společnosti Poldi Trade čeká propouštění.

Kladno (Aktualizováno: 11:04 11. 12. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poldi Kladno

Poldi Kladno | Foto: Kristýna Vašíčková | Zdroj: Český rozhlas

Insolvenční správce Adam Sigmund uvedl, že se bude snažit prodat huť jako celek, aby se co nejvíc uchovala její hodnota a v budoucnu mohla být výroba případně obnovena.

Soud po 20 letech uznal vinným bývalého šéfa Poldi Kladno. Stehlíka nepotrestal kvůli amnestii

Číst článek

„Označit to za konec Poldi bych nechtěl, protože pokud se podaří ji prodat jako celek, tak může pod novým investorem pokračovat. A o to se budeme snažit," řekl Sigmund novinářům.

O koupi podniku se podle něj předběžně zajímala jedna německá firma. „Budeme s tímto zájemcem v kontaktu. Doufáme, že se objeví i další zájemci a že se nám podaří dosáhnout co nejvyšší ceny," uvedl.

O způsobu prodeje podniku rozhodnou věřitelé. „Budeme se snažit postupovat co nejrychleji, ale odhadoval bych to v řádech měsíců," řekl Sigmund.

Propouštění bez mzdy

Zbývajících 149 zaměstnanců obou firem podle něj nemůže počítat s tím, že budou dostávat mzdy a že si udrží práci. Propouštění se bude týkat pravděpodobně všech. Sigmund poukázal na to, že budou mít nárok na odstupné a náhradu mzdy za výpovědní dobu.

Poldi Kladno

Kladenská huť Poldi bývala pýchou českého průmyslu, slavná ocelárna patřila k největším firmám v zemi. Podnik tvoří provozy ocelárny, kovárny, dokončující výroby a tepelného zpracování. Problémy Poldi Kladno začaly už po roce 1989, kdy se nedokázala vyrovnat s rozpadem socialistických trhů a omezením domácí průmyslové výroby. Privatizoval ji podnikatel Vladimír Stehlík, který s oborem neměl zkušenosti a chyběl mu i kapitál. Pod jeho vedením se postupně součásti holdingu dostaly do konkurzu a zastavily výrobu.

„Tyto pohledávky jsou přednostní. Navíc zaměstnanci mají ochranu, čili mohou uplatnit své nároky u úřadu práce a ten je vyplatí. A pak se místo nich přihlásí do insolvence," uvedl správce.

Souhrnná výše pohledávek za Poldi i její sesterskou společnost Poldi Trade, která míří rovněž do konkurzu, je podle Sigmunda 1,1 miliardy korun.

„Co narostlo, jsou zapodstatové pohledávky, které vznikaly v průběhu reorganizace. Ty jsou dnes asi ve výši 200 milionů korun. Část z nich je splatná, část se teprve stane splatnou," upřesnil správce.

Podmínkou reorganizace povolené letos na jaře bylo mimo jiné splacení pohledávek, jež vznikly v době, než se Poldi dostala do úpadku. Na posledním jednání soudu byla lhůta prodloužena do pondělí 11. prosince.

Sigmund ale uvedl, že se nic nezměnilo a reorganizační plán stále není naplňován. Zástupce dlužníka potvrdil, že financování se nepodařilo zajistit.

Podle soudkyně Jitky Sobkové byla situace předvídatelná, protože dlužník neplnil povinnosti vyplývající z reorganizačního plánu, a stanovil si dokonce opatrovníka. Podle státního zástupce plnění plánu vůbec nezačalo. Financování podniku se mělo řešit před povolením reorganizace, uvedl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme