Soukromý sektor zvýšil průměrnou mzdu, 2. pololetí bude slabší

Podle nejnovějších dat Českého statistického úřadu stoupla průměrná mzda ve druhém čtvrtletí meziročně o 574 korun. Průměrná částka, kterou tak Češi najdou na výplatní pásce, je 23 984 korun. Po odečtení inflace se mzda oproti loňsku ve stejném období zvýšila o 0,7 %.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český statistický úřad | Foto: Tomáš Adamec

K největšímu nárůstu platů došlo v administrativě, o více než 5 procent pak v těžebním průmyslu a v realitním sektoru. Skoro o 2 tisíce korun narostly meziročně mzdy v energetice, v těžebním průmyslu činí zvýšení 1 600 korun.

„Není to žádné překvapení, celkově to není žádný dramatický nárůst. Ukazuje se, že v podnikatelské sféře rostou mzdy rychleji, zatímco veřejný sektor ještě stále šetří,“ hodnotí čísla analytik ČSOB Petr Dufek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik ČSOB Petr Dufek komentuje ve Světě o deváté vliv nárůstu mezd na českou ekonomiku

Naopak ve veřejném sektoru mzdy klesají už 12 měsíců a vzhledem ke stavu veřejných financí není ani naděje na obrat. Dufek však předpovídá na druhou polovinu roku pokles i v podnikatelském sektoru – zakázky tam nerostou tak rychle, jak rostly v první polovině roku.

Česká republika je primárně orientovaná na export, zatímco domácí poptávka v posledních letech příliš výrazně neroste a neporoste ani v příštím roce. „Můžeme se tedy opírat pouze o to, jak se daří v zahraničí. Je to trochu škoda, ale je to cena za to, že česká ekonomika dohání vyspělý západní svět,“ vysvětluje Dufek.

„Stále nejsme v kupní síle ani na polovině německé kupní síly, a přestože se pohybujeme někde kolem 80 procent celkové evropské hodnoty kupní síly, ve mzdách zaostáváme více. Je to ale na druhou stranu konkurenční výhoda, která umožňuje rychleji zvyšovat ekonomický výkon země,“ dodává.

Také podle analytika Poštovní spořitelny Jana Bureše rozevírání nůžek mezi soukromou sférou a státním sektorem už příští rok pokračovat nebude.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek mluví o vývoji mezd v České republice v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

„Nečekám, že tady bude nějaký dlouhodobý trend poklesu relativní mzdy ve státní sféře oproti podnikové, pak by samozřejmě docházelo k přetahování zaměstnanců ze státní sféry do soukromé.“

„Naopak si myslím, že relativně horší ekonomické vyhlídky pro rok 2012 a riziko výrazného zpomalení u našich hlavních obchodních partnerů přispěje k tomu, že i soukromý sektor bude mít problém zvyšovat mzdy takovým tempem, jako vidíme teď,“ domnívá se Bureš.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek předpokládá, že se nůžky mezi platy v soukromé sféře a státním sektoru budou rozevírat do konce příštího roku.

„Podle návrhu státního rozpočtu na příští rok, kdy by už platy ve veřejné sféře neměly klesat, ale na druhou stranu nebudou stoupat, zatímco v podnikatelské sféře předpokládám že k nějakému, byť mírnému, růstu mezd v příštím roce dojde,“ řekl Pavel Sobíšek.

Hanka Shánělová, Tomáš Pavlíček, Lucie Maňourová, mta, Barbora Kreuzerová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme