Španělsko chystá hluboké ekonomické reformy. Konkrétní plány předloží do konce září

Španělsko v příštích dnech oznámí nový program hlubokých hospodářských reforem. Podle řady spekulací si tím Španělé možná chtějí otevřít cestu k miliardové evropské pomoci. Evropská centrální banka totiž nedávno oznámila, že oslabeným zemím eurozóny pomůže jen tehdy, pokud splní tvrdé podmínky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělský ekonomický ministr Luis de Guinos chce snížit rozpočtový deficit.JPG | Zdroj: Reuters

Španělská vláda chce reformy předložit ještě do konce tohoto měsíce. Po schůzce ministrů financí zemí platících eurem v kyperské Nikósii to oznámil jejich šéf Jean-Claude Junker:

„Ministr nám oznámil, že je připraven ke všem nezbytným opatřením, aby Španělsko splnilo svůj plán na snížení rozpočtového deficitu.“

Na Španěly tak zřejmě čekají například změny na trhu práce. Podle odborníků je v zemi příliš vysoká ochrana zaměstnanců před propuštěním. Firmy se pak bojí přijímat nové pracovníky a i v důsledku toho nemá práci asi čtvrtina lidí.

Vláda zatím neřekla, co konkrétně chystá. Spekuluje se ale o tom, že chce změnami v ekonomice dát najevo, že svou snahu o snížení rozpočtového deficitu myslí vážně. V takovém případě by Evropská centrální banka mohla na trzích začít masivně nakupovat španělské dluhopisy.

Díky tomu by Madrid ušetřil miliardy eur, které teď musí dávat na placení vysokých úroků u svých dluhopisů.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme