Španělsko po volbách nejspíše čekají další úspory

Španělé dnes volí parlament, ze kterého vzejde nový premiér. Jeho vláda nebude mít lehký úkol. Musí se pokusit dostat zemi z ekonomické krize. Bez zaměstnání je ve Španělsku každý pátý práceschopný občan, a mezi mladými je to už téměř polovina lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oslavy volebního vítězství socialistů | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Boj proti nezaměstnanosti povede skrz extrémní úspory ve veřejném sektoru, které umožní vládě ušetřit a snížit daňovou zátěž. Usnadní se tak zakládání firem a domácnosti budou moci více utrácet.

Plán příští španělské vlády takto vidí šéf bankovní pobočky v Segovii José Sanz. Na Španělsko zároveň tlačí finanční trhy, a požadují za státní dluhopisy stále větší úrok.

ČTĚTE TAKÉ: Španělé volí parlament. Favoritem je opoziční lidová strana

Úsporná opatření už zaváděla Socialistická strana, která teď nejspíš po téměř osmi letech odejde z vlády. Další škrty ve všech oblastech kromě důchodů chce prosadit i Strana lidová, která má podle průzkumů největší šanci dnešní volby vyhrát, a získat možná i absolutní většinu poslanců.

David Koubek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme