SPD: Banky svým přístupem zhoršují ekonomickou krizi

Banky svým přístupem údajně zhoršují dopady ekonomické krize na české firmy. Tvrdí to Svaz průmyslu a dopravy. Úvěry pro podnikatele stále zdražují, přestože Česká národní banka úrokové sazby v ekonomice prudce snížila. Navíc se zpřísňují podmínky pro získání úvěrů. Některé podniky přišly i o předem schválené půjčky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká národní banka | Foto: Marián Vojtek

Banky tak tím, že nepouštějí peníze do oběhu krizi dále zhoršují, říká prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl: "Jestliže ani zdravý podnik nedostane přiměřené provozní financování za přiměřené peníze, tak se pochopitelně dostane do situace, kdy se jeho náklady výrazně zvýší, a kdy bude jeho situace podstatně horší. Podle nás není přiměřené to, aby banka zvedla o 80 až 100 procent najednou úroky na provozní úvěry. K tomu ty důvody nejsou, vezmu-li v úvahu, že naše banky jsou zdravé.

Podle šéfa bankovní asociace Jiřího Kunerta banky musejí zvyšovat ceny úvěrů pro podnikatele, protože v době ochlazení ekonomiky stouplo riziko.

Tomáš Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme