Spekulace o plánu pro Řecko vedly k posilování na asijských burzách

Asijské akciové indexy po ránu posilovaly. Obrat po třech dnech výprodejů na globálních trzích zajistily množící se spekulace o tom, že Evropané chystají záchranný plán pro Řecko a další předlužené země eurozóny. Ty se do značné míry opírají o přesvědčení, že je situace tak špatná, že se prostě ‚musí něco dělat‘.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Euro | Foto: Emanuel Macoun

Podle stanice CNBC, která se odvolává na vysoce postaveného euroúředníka, půjde o posílení fondu finanční stability a navýšení kapitálu těžce zkoušených bank.

Podle ekonoma České spořitelny Petra Zahradníka prakticky každodenní spekulace o tom, že – a jak – Evropané vyřeší svou krizi, dlouhodobému uklidnění situace na kapitálových trzích nepřispívají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma okomentoval ve Světě o osmé ekonom České spořitelny Petr Zahradník

„ Já mám pocit, že v současné době je to daleko více o psychologii, o sentimentu, zkrátka o subjektivních faktorech než o nějakých fundamentech, které mají trvalou platnost. Řecká ekonomika není zadluženější, než byla na jaře. Ale to, jakým způsobem trhy přistupují k řešení dluhu, který byl vytvářen léta předtím, tak to je ten rozhodující jazýček na vahách,“ zdůraznil Zahradník ve Světě o osmé.

Zatím poslední spekulace televize CNBC hovoří o tom, že se posílí fond finanční stability, z jeho prostředků se rekapitalizují banky a část peněz použije Evropská finanční banka na záchranné operace.

Podle Petra Zahradníka jde o variantu, která byla neoficiálně diskutována na nedávném zasedání Mezinárodního měnového fondu ve Washingtonu.

„Já si myslím, že minimálně racionální na tom je to, že druhé kolo záchranného fondu zkrátka a dobře musí býti spuštěno. Protože variantou bylo, že dojde k odepsání až 50 procent hodnoty řeckého dluhu, a to by samozřejmě mělo na věřitelské finanční instituce naprosto katastrofální dopad,“ upozornil Zahradník.

O spuštění druhého kola podle něj není pochyb; otázkou ale je, jakým způsobem se prostředky použijí.

„Jedním řešením je navýšení kapitálu problémových bank. To je na druhou stranu velmi diskutabilní záležitost, protože to v podstatě znamená jakousi evropskou veřejnou podporu těm bankám, které jsou v řeckém problému namočené.“

„Osobně bych se spíše domníval, že ty peníze by bylo vhodnější použít například na nějaké životaschopné projekty, jejichž realizací se Řecko dostane do takové situace, že vůči věřitelským bankám bude schopno řekněme za 5, 7, 10 let uhradit své závazky,“ uvedl Petr Zahradník ve Světě o osmé.

Roman Chlupatý, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme