Špidla: Česko nebude potřebovat omezení pohybu pracovních sil

Nejdiskutovanějším tématem Mezinárodní konference pořádané Rotary klubem Praha se stala diskuse o volném pohybu osob v rámci Evropské unie. Podle Vladimíra Špidly nebude v této souvislosti zapotřebí žádný zvláštní režim pro Českou republiku v rámci přechodného období při našem vstupu do Unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na druhé straně je přestup do Evropské unie složitou záležitostí, protože u omezení volného pohybu pracovních sil není uvnitř EU názorová jednota.

Špidla však připustil, že volný pohyb osob mohou ovlivnit různé mzdové hladiny v jednotlivých státech Evropy. Ekonomické faktory mají podle něj vliv na migrační potenciál mnohem nižší a my se rychle dostaneme ne sice k vyrovnání mezd, ale na minimální hranici, kdy tlak na migraci odeznívá.

Tvrdá migrační politika vůči východní Evropě by mohla České republice pomoci v zapojení do volného pohybu osob v rámci Evropské unie. Prohlásil to Jan Šula, předseda České strany národně sociální po její programové konferenci. Tato strana apeluje především na ochranu národních zájmů v rámci při vyjednávání s Unií.

Podle Šuly by tvrdou migrační politikou ubylo českých nezaměstnaných na úkor dělníků z východu. Šula navíc dodal, že bude zapotřebí vytvořit především ekonomické podmínky pro to, aby se zvýšila kupní síla našich občanů. Ta nyní dělá asi 25 procent kupní síly v Evropské unii a dokud nedosáhneme 50 procent, mohla by být migrační vlna za lepším výdělkem velká, což by mohl být problém i pro Evropskou unii. Myslí si ale, že by to mohl být problém i pro český trh pracovní síly.

Markéta Kaclová, Vladimír Hrubý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme