Spojené království se potýká s rekordním státním dluhem. I kvůli koronaviru přesáhl dva biliony liber

Britská vláda si v prvním fiskálním pololetí kvůli pandemii způsobené šířením nového koronaviru půjčila rekordních 208,5 miliardy liber (6,2 bilionu Kč). Veřejný dluh tak dosáhl 2,06 bilionu liber (61,3 bilionu Kč), což bylo 103,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP). To představuje nejvyšší podíl dluhu na výkonu ekonomiky od roku 1960, uvedla ve středu agentura Reuters.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veřejný dluh Spojeného království v červenci poprvé překročil dva biliony liber. ilustrační foto | Foto: Anna Kottová | Zdroj: Český rozhlas

Jen v září, které bylo posledním měsícem fiskálního pololetí, si vláda půjčila 36,1 miliardy liber. To je asi o 2,5 miliardy více, než očekávali analytici. Podle srpnových odhadů Úřadu pro rozpočtovou odpovědnost (OBR) si v celém finančním roce, který skončí 31. března, vláda půjčí rekordních 372 miliard liber, což bude 18,9 procenta HDP.

Veřejný dluh Británie letos v květnu poprvé překonal hranici 100 procent HDP a v červenci poprvé překročil dva biliony liber. Ministr financí Rishi Sunak tento měsíc varoval, že Británie bude v důsledku rychlého růstu zadlužení citlivější na budoucí růst úrokových sazeb. Dodal nicméně, že současnou prioritou vlády je podpora ekonomiky.

Další dopady brexitu. Ratingová agentura Moody's zhoršila Británii hodnocení úvěrové spolehlivosti

Číst článek

Mezinárodní ratingová agentura Moody's minulý týden zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na úroveň Aa3. Poukázala na negativní hospodářské a rozpočtové dopady pandemie covidu-19 a také na dopady brexitu. Moody's tak nyní hodnotí Británii stejnou ratingovou známkou jako Českou republiku.

Moody's uvedla, že Británie ztratila rozpočtovou disciplínu a že její zadlužení se pravděpodobně nebude rychle snižovat. Britská vláda nicméně reagovala prohlášením, že neměla jinou možnost než zvýšit výdaje, aby zmírnila dopady pandemie. „V průběhu času, až se ekonomika zotaví, podnikne vláda nezbytné kroky k zajištění dlouhodobého zdraví veřejných financí,“ uvedl mluvčí britského ministerstva financí.

Britská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 19,8 procenta. Země se tak poprvé po 11 letech dostala do recese, která se charakterizuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme