Spojené státy prožívají hlubokou krizi ve stavebnictví

Červencová statistika výstavby domů v USA zůstala za očekáváním analytiků. Zároveň je velmi slabá poptávka po již stojících rezidencích. Před třemi měsíci totiž přestala platit opatření prezidenta Obamy na podporu trhu s nemovitostmi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Časné jaro v luxusní části Cermak Road | Foto: Alexandr Pícha

Nově zahájená výstavba stoupla meziměsíčně o 1,7 procenta, v meziročním srovnání se ale propadla o 7 procent. Počet nových stavebních povolení, který je považován za dobrý ukazatel budoucí stavební aktivity, klesl pod roční minimum a počet dokončených domů se propadl o rekordních 32,8 procenta.

„Situace je velmi nepříznivá. Stále setrvává stav poté, co se zhroutil trh s rezidenčními nemovitostmi. Je velká zásoba neprodaných nemovitostí, jsou problémy s velkým množstvím hypoték, banky se snaží prodat nemovitosti po nezdařených hypotékách,“ shrnuje analytik České spořitelny Luboš Mokráš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s analytikem ČS Lubošem Mokrášem o výstavbě domů v USA

Obamova opatření v loňském roce a v první polovině letošního roku spočívala v podpoře lidí, kteří si kupovali dům poprvé. Počet kupovaných domů díky tomu rostl, ale poté prudce klesl, když opatření skončila.

Americká Národní asociace stavitelů domů uvedla, že index nálady stavitelů domů v srpnu klesl na 13 bodů, tedy nejníže od loňského března. „Je to pochopitelné. Stavebníci chtějí stavět, ale nové domy nejsou zapotřebí,“ vysvětluje Mokráš.

„V letech 2005 a 2006, kdy vrcholil boom na trhu s rezidenčními nemovitostmi, se stavělo přes 2 miliony domů ročně. Nyní to kleslo na čtvrtinu, což je obrovský propad,“ upozorňuje.

Hypoteční krize může pokračovat

Dřívější kolaps amerického trhu s bydlením vedl k hypoteční krizi, která postupně přerostla ve finanční krizi globálních rozměrů. Problémy na americkém trhu s nemovitostmi se navíc mohou vracet.

„Existuje určité riziko, že kdyby se americká ekonomika nevyvíjela dobře, kdyby trvala vysoká nezaměstnanost a nízká kupní síla, mohou poklesnout ceny nemovitostí. To by mohlo způsobit, že lidé, kteří mají hypotéky, by se dostali do situace, že by jejich hypotéka byla vyšší než hodnota nemovitosti, kterou vlastní. Vyvolalo by to další vlnu nesplácení hypoték, což by postihlo finanční instituce, které tyto hypotéky vlastní a kolotoč by se roztočil nanovo,“ varuje Mokráš.

Tomáš Pavlíček, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme