Společnost ČEZ pokročila v přípravách na prodej elektrárny Dětmarovice

Energetická společnost ČEZ pokročila v přípravách na prodej české nejvýkonnější elektrárny spalující černé uhlí. Elektrárnu Dětmarovice dnes akcionáři vyčlenili na mimořádné valné hromadě do samostatné akciové společnosti. Ta zůstává stoprocentně ve vlastnictví ČEZu, a o jejím případném prodeji se bude rozhodovat v samostatném řízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČEZ. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

O černouhelnou elektrárnu stojí společnost BXR, havířovská firma Gascontrol a Energetický a průmyslový holding.

ČEZ podle rozhodnutí Evropské komise musí prodat nejméně jednu elektrárnu o výkonu 800 megawattů v zájmu zachování konkurence na trhu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případném prodeji elektrárny Dětmarovice mluvil na Rádiu Česko analytik Michal Šnobr ze společnosti J&T

ČEZ už tento rok vyčlenil elektrárny Počerady a Chvaletice, které také nabízí k prodeji. Podle analytika Michala Šnobra z J&T je nyní ale nejpravděpodobnější prodej Dětmarovic. Šnobr očekává, že k dohodě s jedním ze zájemců dojde na začátku příštího roku.

S elektrárnou Počerady se pojí spor se skupinou Czech Coal ohledně dodávek uhlí. ČEZ dokonce zvažuje, že by elektrárna v případě nedohody pracovala na nižší výkon.

„Prodej Počerad byl zvažován právě proto, že chyběla smlouva o dodávkách uhlí. Ta chybí doposud, nicméně na rozdíl od ostatních dvou elektráren jsou Počerady nejvýkonnější hnědouhelnou elektrárnou ČEZu. Velmi pravděpodobně zvítězí ta varianta, kdy si ČEZ tuto elektrárnu nechá a v případě nedohody s Czech Coal se bude snažit ji zásobovat vlastním uhlím. Je to pro ČEZ velmi důležité, je to strategická elektrárna,“ říká Šnobr.

Podle něj by prodej Dětmarovic neměl na hospodaření ČEZu výraznější vliv. Zisk elektrárny před zdaněním se pohybuje na úrovni jedné až dvou miliard korun. Což z pohledu celkových finančních čísel společnosti ČEZ není zásadní.

Patricie Polanská, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme