Společnost CME vlastnící Televizi Nova loni prodělala téměř 11 miliard korun

Mediální společnost CME, která v Česku vlastní televizi Nova, se loni dostala do obří ztráty. Firma prodělala zhruba 550 milionů dolarů, to je téměř 11 miliard korun. Odborníci ale čekají, že propad v hospodaření se bude v následujících letech postupně snižovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové centrum zpravodajství TV Nova (říjen 2007) | Foto: Jiří Suchomel

Hlavním problémem pro CME je stále rostoucí zadluženost. Na tom se shoduje většina analytiků, kteří se zajímají o mediální byznys. Firma v minulých letech zahájila expanzi na některé evropské trhy.

Přesně před třemi lety například koupila od mediálního magnáta Ruperta Murdocha bulharskou televizi bTV. Zaplatila za ni skoro půl miliardy dolarů. Dodnes se podle odborníků z vysokých nákladů na jednotlivé akvizice nedostala.

Přehrát

00:00 / 00:00

O hospodářských výsledcích mediální skupiny CME mluvil Jan Beneš

CME ale sužuje také situace na trhu s reklamou. Inzerenti kvůli ekonomickému vývoji nejenom v Česku, ale i dalších zemích střední Evropy výrazně omezují výdaje na televizní reklamu. Mediální společnosti se ale snaží být neústupné a ceny za reklamu nesnižovat.

Takovou taktiku zvolila podle dřívějších informací Hospodářských novin třeba Nova. Mnozí odborníci ale argumentují tím, že nejenom Nova, ale další televize touto tvrdou hrou riskují odliv inzerentů.

Navýší Time Warner svůj podíl?

Odborníci diskutují, zda CME může nějak pomoci společnost Time Warner, která ve firmě drží skoro 50procentní podíl. Podle některých z nich je situace ve firmě bez účasti gigantu Time Warner neudržitelná.

Podobného názoru je také analytik J&T Banky Pavel Ryska. Navíc některé agentury spekulují nad tím, že Time Warner by mohl svůj podíl ještě zvýšit:

„Pokud by Time Warner navýšil svůj podíl nad 50 procent, nemělo by sice efekt na provozní stránku hospodaření, tedy například na tržby, ale firma by mohla přefinancovat své dluhy a platit z nich nižší úrok. Právě díky tomu, že by za ní stála velká a finančně poměrně zdravá skupina Time Warner. To by mohlo CME pomoci a dostat ji do čistého zisku.“

Vysoké zadlužení a rostoucí ztráty způsobují prudký pokles akcií CME. Z toho jsou nervózní hlavně investoři.

Není divu - ceny akcií padají nejenom v Americe, ale také na pražské burze, kam CME vstoupila skoro před osmi lety. Zahajovací cena byla 1200 korun za akcii. Teď je jejich hodnota výrazně nižší, pohybuje se kolem 95 korun za kus.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme