Společnost Orco opouští chorvatský trh. Její aktiva kupuje dceřiná společnost J&T

Česko-lucemburská developerská firma Orco se stahuje z chorvatského trhu. Za v přepočtu skoro 220 milionů korun prodala část svého podílu v letovisku Sunčani Hvar. Informují o tom Hospodářské noviny. Kupcem je dceřiná společnost finanční skupiny J&T.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Orco | Foto: Marián Vojtek

Společnost nedávno prošla výraznými změnami ve vedení. To se teď chce zaměřit na snižování dluhu. Za loňské tři čtvrtletí totiž společnost hospodařila se ztrátou více než 20 milionů eur.

Tržby podniku se propadly na necelých deset milionů eur. Přitom ještě rok předtím měla firma tržby až osmkrát větší.

Před dvěma lety už Orco prodalo čtvrtinový podíl v luxusním hotelovém resortu na ostrově Hvar za symbolické jedno euro. Společnost se tak postupně zbavuje neziskových aktivit. V minulosti stáhla třeba svoje akcie z budapešťské, pražské nebo pařížské burzy.

Podle chorvatských médií je kupcem šestnáctiprocentního podílu Orca v letovisku Sunčani Hvar PrimeTourist Resorts, dceřiná firma česko-slovenské skupiny J&T. Za část podílu zaplatila přes osm milionů euro.

J&T chce do budoucna svůj vliv v chorvatském letovisku ještě posílit. Podle chorvatského tisku má zájem zhruba o dvaatřicetiprocentní podíl, který v současnosti drží stát a tamní vláda. Za balík akcií by tak skupina měla zaplatit v přepočtu až 360 milionů korun.

Pro skupinu J&T není chorvatský trh žádnou neznámou. Už před lety tam ovládla menší regionální banku. Na její rozvoj dala stovky milionů korun. Na konci března ovládla i nejstarší chorvatský deník, získala navíc i regionální noviny. Před časem projevila zájem třeba i o chorvatskou firmu Adris Grupa, která rovněž podniká v cestovním ruchu. Právě cestovní ruch, bankovnictví a média jsou v poslední době hlavním cílem investic J&T.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme