EURO 2020

Chorvatsko 1:1 Česko

Ryanair nechtěl vrátit 14 milionů nezákonné státní podpory, Francie mu před odletem zabavila letadlo

Irská letecká společnost Ryanair zaplatila Francii požadovaných 525 tisíc eur, tj. asi 13,6 milionu korun, ze státní pomoci, kvůli kterým francouzské úřady zabavily aerolinkám letadlo. V pátek večer o tom informoval list Financial Times.

Bordeaux Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Foto: Wolfgang Rattay | Zdroj: Reuters

Spor se týká státní pomoci, kterou Ryanair obdržel v letech 2008 až 2009 v souvislosti s aktivitami na regionálním letišti ve francouzském městě Angoulême. Evropská komise v roce 2014 tuto pomoc označila za nezákonnou.

Aerolinky Ryanair a Wizz Air čelí vyšetřování. Italské úřady prověřují poplatky za palubní zavazadla

Číst článek

Letadlo, jehož katalogová hodnota podle agentury AFP činí 98 milionů dolarů (2,2 miliardy korun), bylo zabaveno ve čtvrtek večer na letišti v Bordeaux, a to krátce před plánovaným odletem do Londýna se 149 cestujícími na palubě. Cestující nakonec podle agentury DPA odletěli s pětihodinovým zpožděním jiným letadlem.

„Francouzské úřady k tomuto opatření přistoupily jako k poslední možnosti, když selhalo několik pokusů o získání peněz,“ uvedl francouzský Úřad pro civilní letectví (DGAC).

„Je politováníhodné, že stát musel učinit takovýto krok, který vedl k nevyhnutelným komplikacím pro 149 cestujících na palubě,“ dodal.

Rozhodnutí Evropské komise bylo jedním ze sedmi zjištění nezákonné státní podpory v letech 2014–2016 proti dohodám společnosti Ryanair na regionálních letištích v Nimes, Altenburgu, Zweibrückenu, Cagliari a Klagenfurtu. Irská společnost protestovala u evropských soudů poté, co jí bylo uloženo vrátit přibližně 23,7 milionu eur.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme