Společnost Tesco prodává některé své pozemky na českém trhu

Maloobchodní řetězec Tesco se v Česku zbavuje řady pozemků. Jejich celková výměra se přibližuje k 50 hektarům. Některé pozemky mají navíc územní rozhodnutí na výstavbu nových supermarketů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tesco

Tesco | Foto: Marián Vojtek

Maloobchodní trh se podle odborníků výrazně mění, a tak některé společnosti musejí změnit své plány. A to je právě případ Tesca. Podle deníku E15 se společnost místo toho, aby rostla, zbavuje téměř 80 pozemků. Neznamená to ale, že firma má problémy.

Šéf zdejšího Tesca David Morris pro list řekl, že firma je na českém trhu dvacet let a tomu přizpůsobuje velikost svých pozemků. Některé jsou prý už na prodej několik let.

Případné finanční výnosy z prodeje pozemků společnost nekomentuje. Deník E15 ale uvádí až několik miliard korun. A doba na jejich prodej je podle odborníků dobrá. Řetězec na tom může vydělat.

Průměrné ceny v Česku ovlivňuje konkrétní pozemek a jeho poloha. Třeba vyhledávanou komoditou za poslední roky se stává zemědělská půda. Například v roce 2012 dosáhla její cena v průměru 45 tisíc korun za hektar.

Podle týdeníku Ekonom je hodnota takového pozemku v okrese Praha-východ i pětkrát vyšší než třeba v podhorských oblastech Šumavy.

Zájem je i o lesní a stavební pozemky

Pozornosti investorů se těší i lesní pozemky. Třeba v královéhradeckém kraji se podle nabídek realitních kanceláří prodává 10 hektarů lesního pozemku za téměř půl milionu korun.

A například v Olomouckém kraji je hodnota stejné výměry zhruba o polovinu nižší. Ale i tady platí, záleží na lokalitě a v tomto případě na kvalitě půdy i dřeva.

Obecně ale ceny těchto pozemků oproti minulosti vzrostly podle odborníků řádově o jednotky procent a zvyšovat by se měly i v budoucnu.

Stoupají i ceny stavebních pozemků. Například podle firmy Česká finanční poradenská záleží na připravenosti konkrétního pozemku. A jestli je pozemek plně zasíťovaný, jeho cena se drží po celé období krize na vysoké úrovni.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme