Společnosti již zahájily výkup akcií podle nového zákona

Dvě z nejvlivnějších českých společností - ČEZ a PPF - spouštějí výkup akcií ve firmách, ve kterých chtějí mít stoprocentní kontrolu. Jedná se o první příklady využití nového zákona, který začal platit v pátek. Ten dovoluje dominantním majitelům vyvlastnit zbylé akcionáře. Parlament už přitom projednává změny současných pravidel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze | Foto: Jan Rosenauer

V rámci zákona o finančních konglomerátech poslanci upravili i část novely obchodního zákoníku, která zatím umožňuje velkému akcionáři vytlačit z podniku drobné podílníky za podmínek, které si sám určí. Místopředseda rozpočtového výboru sněmovny Martin Kocourek z ODS věří, že změna posílí práva malých akcionářů. "Minoritní akcionáři by byli v současné době by akcie minoritních akcionářů byly vykupovány za ceny, které určí majoritní akcionáři. Tato změna přináší skutečnost, že tuto cenu musí potvrdit Komise pro cenné papíry a v případě pochybností se vždy přiklonit na stranu malých akcionářů."

Pokud zákon o finančních koglomerátech schválí bez nějakých prodlev i Senát a podepíše jej prezident republiky, mohl by podle poslanců platit už od srpna.

Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme