Spořitelna počítá s náporem majitelů anonymních vkladních knížek

Fronty u poboček České spořitelny budou v závěru roku zřejmě dlouhé. Důvodem je očekávaný nápor klientů, kteří budou rušit anonymní vklady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

spořitelna | Foto: Jan Rosenauer

Spořitelna zatím převedla nebo zrušila 1 milion 900 tisíc anonymních vkladních knížek, ale více než 4 a půl milionu ještě zbývá. Zatímco zpočátku lidé rušili vysoké vklady, teď půjde převážně o vkladní knížky s nižšími sumami.

Česká spořitelna proto chce posílit počet provníků na přepážkách a prodloužit provoz některých poboček. Výnosy ze zapomenutých vkladů a například úspora na úrocích by bance měly letos přinést 205 milionů korun.

Ředitel úseku řízení obchodu Jiří Škorvaga ale odmítá tvrzení, že spořitelna na celém převodu vydělá. Podle něho naopak výdaje na operaci převyšují profit.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Škorvaga: Vkladní knížky

Zrušení anonymních vkladů přikazuje zákon. Chce tak zabránit financování trestné nebo teroristické činnosti. Od příštího roku tak na vkladní knížky na doručitele nesmí přicházet žádné nové peníze a banky je nesmí úročit. Hlavní ekonom České spořitelny Pavel Kysilka ale ubezpečuje klienty, že peníze si z těchto vkladů mohou vybírat ještě dalších 10 let.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme