Spořitelnu čeká nápor kvůli převodu vkladních knížek

Obrovský nápor klientů, kteří přijdou převést anonymní vkladní knížky, čeká ke konci roku Česká spořitelna. K 1. lednu roku 2003 totiž skončí úročení na anonymních vkladech. Zatím převedli klienti spořitelny půl miliónu anonymních vkladních knížek. Celkem jich tento peněžní ústav spravuje šest a půl miliónu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

spořitelna | Foto: Jan Rosenauer

Stejnou situaci řešily před pár lety banky v Rakousku. Tam stáli klienti kvůli převodu vkladních knížek v dlouhých frontách. "Přestože oni tomu věnovali velkou pozornost a výchovná kampaň byla veliká, tak jednoznačně většina lidí nechala převod na konec roku a pak měli na pobočkách fronty, kde lidé stáli v trojstupu a čekali dlouho," varuje ředitel řízení úseku obchodu České spořitelny Jiří Škorvaga.

Samotné převedení na vkladní knížky na jméno, nebo na jiný produkt bude bezplatné. Pokud se ale rozhodneme pro výběr peněz, budeme muset zaplatit podle sazebníku. Navíc nám Česká spořitelna v mnoha případech při výběru peněz naúčtuje i sankční poplatek. "Pokud vybíráte před dobou splatnosti, pak tento sankční poplatek podle platného sazebníku vybíráme. Není to žádná speciální sankce pro klienta, je to standardní postup," říká náměstek generálního ředitele Martin Škopek.

Pokud někomu i po 1. lednu 2003 zůstane anonymní vkladní knížka, o svoje peníze nepřijde. Částku na vkladní knížce mu ale úroky už rozhodně nezvýší. "Od 1. ledna už nejsou anonymní vklady dále úročeny, nicméně vkladový vztah nezaniká po dalších deset let," dodává Martin Škopek.

Zrušení anonymních vkladů vyplývá to z novely zákona o bankách, kterou přijala Poslanecká sněmovna.začátkem února, a je součástí boje proti praní špinavých peněz. Zlepšení právních předpisů v této oblasti po nás požaduje také Evropská Unie.

Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme