Spory o délku pracovní doby v EU zatím nekončí

Evropský parlament a členské státy Unie se stále rozcházejí v otázce maximální délky pracovní doby. První kolo dohodovacího řízení o kompromisním znění nové směrnice skončilo neúspěchem. Evropský parlament trvá na postupném zrušení všech výjimek z 48hodinové týdenní pracovní doby. Rada ministrů členských zemí je chce ale zachovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zaměstnanci | Foto: Jan Rosenauer

Hlavní rozpory trvají mezi radou a parlamentem v otázce tzv. opt -outů. Tedy výjimek z pravidla, že týdenní doba práce nesmí přesáhnout 48 hodin. Podle parlamentu by se měly výjimky do tří let od účinnosti směrnice zrušit. Některé státy je ale chtějí zachovat. Patří mezi ně i Česko.

Rozdílná stanoviska mají parlament a rada také na započítávání takzvané neaktivní pohotovosti zaměstnance do pracovní doby. Podle Rady ministrů to je vlastně doba odpočinku, pokud si zaměstnavatel zaměstnance nezavolá k výkonu práce. Na hledání kompromisu mají rada a parlament ještě 8 týdnů. Poslední zasedání parlamentu před volbami je na počátku května.

"Jsme tady opravdu v časovém presu," řekla místopředsedkyně parlamentu Mechtild Rotheová. Pokud se europoslanci s členskými státy na kompromisním znění směrnice nedohodnou, bude muset Evropská komise připravit zcela nový návrh předpisu o pracovní době.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme