Spory o vybudování skladu paliva v Temelíně vrcholí

Spory o výstavbu meziskladu vyhořelého jaderného paliva v areálu temelínské elektrárny vrcholí. Odpoledne se v Českých Budějovicích koná veřejné projednávání této stavby. Záměr postavit sklad přímo v elektrárně se nelíbí některým obyvatelům obce ani zástupcům nevládních organizací z Česka, Rakouska a Bavorska. Ti chystají v Českých Budějovicích protestní happening.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín | Foto: Jan Rosenauer

S vybudováním jaderného meziskladu v Temelíně nesouhlasí asi 40 procent obyvatel obce. Jak například říká Vrzák z Litoradlic, které spadají pod Temelín, výstavba skladu by znamenala další omezení pro lidi žijící v okolí elektrárny.

"Omezuje to turistický ruch, snižuje to ceny nemovitostí a pozemků. Nemovitost nám třeba neocení na takovou výši, jako by nám ji ocenili jinde, kde není jaderná elektrárna. Já jsem výrobce a prodejce medu, a když řeknu odkud jsem, může to mít vliv i na můj odbyt."

Starosta Temelína Stanislav Helige výstavbu skladu podporuje. "Vyhořelé palivo v současné době již v elektrárně je, v bazénu reaktorového bloku. Druhá věc je převoz použitého paliva do jiného skladu - to samozřejmě ponese náklady na zabezpečení transportu, možné potíže a protesty při přepravě. Za třetí, zabezpečení použitého paliva v areálu je již zabezpečeno, protože jaderka má svoji ochranku a umístění je v oploceném areálu."

Vedoucí projektového týmu skladu použitého paliva společnosti ČEZ Jan Coufal vysvětluje, proč je pro mezisklad přímo v areálu elektrárny. "Ve světě jsou používány sklady mimo elektrárnu i v jaderné elektrárně, protože když se ten sklad dobře postaví a dobře provozuje, tak je bezpečný a není to tak podstatné. Ale zrovna u nás, v České republice, se dělala takzvaná koncepční EIA - hodnocení vlivu na životní prostředí - kde se zvažovalo, jestli je lepší u elektrárny, nebo mimo. Vyšlo doporučení přednostně sledovat (výstavbu) v lokalitách jaderných elektráren, protože není takový problém s přepravou."

Dnešního veřejného projednávání stavby se zúčastní zástupci Ministerstva životního prostředí, jihočeských obcí, elektrárenské firmy ČEZ, občané dotčených obcí a zástupci občanských sdružení.

Marika Táborská, Dan Moravec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme