Spory v nejužším vedení Sazky se vyhrotily

Místopředseda představenstva Sazky a předseda Autoklubu Roman Ječmínek obvinil šéfa Sazky Aleše Hušáka, že může za současnou situaci. A neměl by proto za Sazku dál vyjednávat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sazka | Foto: Marián Vojtek

Jak hlásil náš reportér Martin Drtina ve Zprávách o dvanácté, má od tohoto týdne Roman Ječmínek omezený přístup do Sazky, ačkoliv zastupuje Aleše Hušáka a je druhým nejvyšším mužem v Sazce a je z představenstva prakticky neodvolatelný.

Přehrát

00:00 / 00:00

O eskalaci napětí ve vedení Sazky informoval Martin Drtina

Roman Ječmínek patří k Hušákovým oponentům a také jako první za Sazku podal dlužnický, insolvenční návrh. Tomu včera soud vyhověl a společnost skončila v úpadku. Ječmínek také uvedl, že podpora Aleše Hušáka v představenstvu Sazky povážlivě slábne.

Dnes před novináři řekl, že šéf Sazky v mnoha ohledech nemluví pravdu. Zmínil přitom dvojici smluv s firmou Gladiolu, která měla Sazce zajistit finanční likviditu na vyplacení největších věřitelů. Zároveň ale prakticky převáděla pravomoc řídit společnost z představenstva na zástupce investiční skupiny Penta a eInvestu. To se mělo dít skrze takzvaný řídící výbor, který by byl nadřazen představenstvu a seděli by v něm Hušák a zástupci obou investorů.

Jiný člen představenstva Sazky, šéf olympijského výboru Milan Jirásek rozdílnost verzí smluv nezkoumal. Podle jeho slov na tom ale dneska už nezáleží.

Řešením bankrotu bude zřejmě reorganizace

Sazka je v úpadku a jsou dva scénáře, jak tento bankrot řešit: reorganizace a konkurs. Reorganizaci Sazky si přejí jak věřitelé, tak vedení společnosti a akcionáři. Konkurs by totiž znamenal definitivní krach podniku, rozprodání hmotného a nehmotného majetku a zastavení veškeré činnosti, kdežto u reorganizace může Sazka fungovat dál a postupně podle přesně daného plánu svoje dluhy umořovat.

Teď je otázka, jaký ten plán bude a kdo reorganizaci povede. Jestli Aleš Hušák, který svůj zájem o to už projevil, anebo věřitelé. Hlavní slovo v tom má sice věřitelský výbor, ale Hušák už naznačil, že rozehraje určité šachové partie a může se pokusit zahýbat s velikostí závazků Sazky tak, aby v tomto výboru získal důležité hlasy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor reportéra Českého rozhlasu Martina Drtiny s Romanem Ječmínekem ze Sazky ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

Aleš Hušák je člověkem, u kterého se nedá nikdy vyloučit nic dopředu. Spekuluje se o taktice spálené země, na což včera upozornila firma PPF, jeden z věřitelů loterijní firmy.

Sazka by se mohla pokusit účelově navýšit velikost svých závazků. Tím by zamíchala kartami ve věřitelském výboru. Také určitě se pokusí některé závazky popřít, budou probíhat incidenční spory v insolvenčním řízení, což přinejmenším povede ke zbrzdění dnes velice svižně probíhajícího procesu. Sazce to dává vyhlídky i na to, že by mohla do konečné podoby věřitelského výboru ještě hlasitě promluvit.

Milan Kopp, Martin Drtina, Ondřej Černý, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme