Správce Sazky oficiálně oznámí výsledky tendru

Už dnes by měl insolvenční správce Sazky Josef Cupka podepsat smlouvu o prodeji loterijního podniku skupinám PPF a KKCG. Ty za firmu ve výběrovém řízení nabídly nejvyšší cenu - 3 miliardy a 810 milionů korun. Část z toho se jim ale vrátí. Tyto finanční skupiny jsou totiž zároveň největšími věřiteli Sazky, drží například tři čtvrtiny všech zajištěných pohledávek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo společnosti Sazka (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Správce Josef Cupka si na svůj účet připíše odměnu za zpeněžení podniku bezmála 35 milionů korun. Ostatní dluhy přihlášené do insolvenčního řízení uspokojí zhruba z jedné pětiny. Takto nízký výnos se věřitelům nelíbí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O prodeji Sazky jsme mluvili ve Světě o deváté s předsedou ČSTV Pavlem Kořanem

Prodej Sazky obálkovou metodou dlouhodobě zpochybňuje finanční skupina Penta. Nově se k ní přidala i Česká spořitelna jako člen věřitelského výboru, která chtěla, aby se tendr rozšířil o druhé kolo, ve kterém by uchazeči proti sobě o ceně licitovali. Podle předsedy výboru Josefa Novotného měla být banka rychlejší.

"Bohužel s tím Česká spořitelna přišla poslední týden před koncem výběrového řízení. A tato změna by znamenala možnost těch, kdo nabídku podali, odstoupit a nebýt vázáni výběrovým řízením, což by znamenalo de facto jeho zrušení a vyhlášení nového. Proto věřitelský výbor návrh České spořitelny odmítl," uvedl.

Penta chystá stížnost

Společnost Penta chce výběrové řízení napadnout - chystá i podání stížnosti k Ústavnímu soudu. Tendru se Penta nezúčastnila, považuje ho za neprůhledný. Mimo soutěž nabídla insolvenčnímu správci Josefu Cupkovi 5 miliard korun. Ten to odmítl.

Také Česká spořitelna chystá žaloby, kterými chce výsledek konkursu zvrátit. Právník insolvenčního správce Jan Hrazdíra se ale ničeho takového neobává.

„Existují možnosti žalob různého charakteru, v tomto se fantazii meze nekladou. Nicméně nemyslím si, že by pro to existoval jakýkoliv materiální důvod. Formálně se o to může samozřejmě kdokoli pokoušet způsobem, jaký sám uzná za vhodné, ale věcně k tomu důvod nevidím,“ uvedl právník.

ČSTV sleduje prodej se znepokojením

Největší akcionář Sazky – Český svaz tělesné výchovy – prodej této loterijní společnosti sleduje se značným znepokojením. Ve Světě o deváté to řekl předseda ČSTV Pavel Kořan. „Atmosféra, která doprovází celý vývoj kolem kauzy Sazka, zavádí až absurdnostní,“ uvedl Kořan a zmínil ‚velké hry‘ kolem uznávání nebo neuznávání pohledávek.

"Myslím, že veřejnosti je dostatečně známa skutečnost, kdy například byla odmítnuta postoupená pohledávka ČSTV, svedl se velký boj o pohledávky občanského sdružení Zelený ostrov, Bestsportu, které mohly velice výrazně zamíchat kartami ve věřitelském výboru. Nakonec bylo dosaženo toho, že tam jedna skupina věřitelů měla navrch, a ta to tlačila ke konkurzu. “

„Pak následovalo výběrové řízení; já se naprosto ztotožňuji s komentáři, které hovoří o jeho netransparentnosti. A teď pouze čekám, jak pan insolvenční správce Cupka vysvětlí veřejnosti, že 5 miliard (nabídka Penty, pozn. red.) je méně než 3,8 miliardy,“ konstatoval šéf ČSTV a k vývoji kolem Sazky ještě doplnil:

„Celé je to relativně jednoduché: před časem se určitá skupina řekněme podnikatelů rozhodla, že sportovce o Sazku připraví… Ta základní linka převést Sazku z vlastnictví akcionářů do soukromých rukou je naprosto evidentní,“ tvrdí Kořan.

Martin Drtina, mta, bre, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme