Do Česka může přijít za prací až 3000 Srbů ročně. Vláda tak chce řešit nedostatek kvalifikovaných pracovníků

Až tři tisíce pracovních míst ročně budou k dispozici ve vládním programu Režim Srbsko, který usnadňuje zaměstnávání cizinců v ČR. Nařízení, které má řešit nedostatek kvalifikovaných sil v Česku, v pátek schválila vláda. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zahraničí. Zvláštní režim pro vyřizování pracovních karet už má Česká republika s Ukrajinou, Filipínami nebo Mongolskem. Navýšení pro Srbsko bude platit od letošního září.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce (ilustrační foto) | Foto: Vladan Dokoupil

„Na základě dnešního rozhodnutí vlády bude tedy český zastupitelský úřad v Bělehradě moci zpracovat až 3000 žádostí o zaměstnanecké karty kvalifikovaných pracovníků ze Srbska ročně,“ uvedlo ministerstvo zahraničí.

Zaměstnavatelé požadují rychlejší přijímání Ukrajinců. Kvóta pro uchazeče na letošní rok je vyčerpaná

Číst článek

„Velvyslanectví ČR v Bělehradě přijímá v tuto chvíli zhruba 1000 žádostí ročně, v letošním roce již přijalo 700 žádostí a stávající kapacity pro náběr žádostí o zaměstnanecké karty převyšují možnosti úřadu,“ doplnil Černínský palác.

Podle ministerstva zahraničí jsou takzvané režimy účinným nástrojem pro cílenou migraci, které Česko používá od roku 2012. V únoru 2018 vláda schválila navýšení přijímaných žádostí o zaměstnanecké karty na Ukrajině na zhruba 20 000 žádostí ročně. Současně s tím kabinet rozhodla také o zavedení Režimu pro Mongolsko a pro Filipíny s roční kapacitou 1000 žádostí na každém z těchto zastupitelských úřadů.

Firmy mají stále větší zájem o zaměstnávání vězňů. V Ostravě už ale odsouzení došli

Číst článek

Firmy, které mají více než deset zaměstnanců, mohou prostřednictvím programu obsadit dlouhodobě prázdné pracovní místo. O zařazení do programu žádá zaměstnavatel ministerstvo průmyslu a obchodu, které následně vyrozumí další resorty. Cílem programu je zrychlit udělení zaměstnanecké karty pro konkrétního zaměstnance. Podmínky jsou stejné pro zaměstnávání Srbů, Ukrajinců, Filipínců i Mongolů.

Česko má rekordně nízkou nezaměstnanost. Podle údajů ministerstva práce je nejnižší od července 1997 a také nejmenší v celé EU. V květnu dosahovala tří procent. Zaměstnavatelé již delší dobu požadují síly ze zahraničí. Stěžují si na to, že musí kvůli nedostatku zaměstnanců omezovat výrobu a odmítat zakázky.

Ministryně práce v demisi Jaroslava Němcová (ANO) před nedávnem řekla, že v Česku pracuje nyní asi 374 000 cizinců. Z nich kolem 280 000 pochází z EU a 94 000 ze států mimo společenství. Loni v Česku podle údajů ministerstva práce bylo 382 889 zahraničních zaměstnanců. Tři čtvrtiny z nich pocházely z EU. V roce 2015 bylo pracovníků z ciziny o 59 645 méně a v roce 2007 o 142 647 méně než v minulém roce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme