Stále není jisté, odkdy budou platit nové sazby DPH

Kdy a jaké sazby daně z přidaného hodnoty budou v novém roce platit, není stále jisté. Zákonodárci totiž musí ujít ještě kus cesty, než to bude jasné. Jenže konec roku se rychle blíží. Co když to nestihnou?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bankovky a kalkulačka | Foto: Ladislav Bába

Poslanecká sněmovna schválila daňový balíček se sazbami DPH 15 a 21 procent na počátku listopadu. Očekává se, že sněmovna bude muset přehlasovat veto Senátu, a to zřejmě na schůzi těsně před Vánoci. Senát totiž podle svého předsedy Milana Štěcha bude zákon projednávat 5. prosince.

Další postup bude záležet na přístupu prezidenta Václava Klause. Zda využije 15denní lhůty na podpis schváleného daňového balíčku, který změnu sazeb zavádí, nebo se rozhodne rychleji. Pokud by totiž prezident využil celé 15denní lhůty, zákon by nezačal platit od 1. ledna, ale někdy v polovině ledna. Problém je v tom, že v zákoně je účinnost od 1. ledna striktně uvedena.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci kolem účinnosti sazeb DPH přiblížila Jitka Hanžlová z ekonomické redakce

Není v tuto chvíli jasné, co by se v takovém případě dělo dál. Podle daňových poradců PricewaterhouseCoopers je pravděpodobné, že na začátku měsíce by platila současná sazba a v polovině ledna by se změnila na plánovaných 15 a 21 procent.

Podle jiného názoru by se ale možná zákon musel schvalovat znovu, s jiným datem účinnosti. A ještě jiná možnost: podle advokáta Ambruz & Dark/Deloitte Legal Radka Buršíka zákonodárci nemají možnost v daňovém balíčku jeho účinnost změnit.

Teoreticky by to šlo jedině tak, že by při projednávání zákona v horní komoře senátoři změnili účinnost a Poslanecká sněmovna by pak schválila daňový balíček ve verzi modifikované Senátem.

Obchodníci a firmy by podle názoru odborníků zřejmě museli od ledna účtovat se schválenou jednotnou sazbou DPH 17,5 procenta a teprve po účinnosti zákona přejit na sníženou 15procentní a základní 21procentní sazbu. Zákon by neměl platit zpětně.

V případě, že by balíček prezident podepsal až v lednu, nebo jej ponechal bez podpisu, musela by se jeho účinnost řídit zákonem o Sbírce zákonů. Pokud by byl daňový balíček publikován ve Sbírce zákonů například 10. ledna 2013, nabyl by účinnosti 25. ledna 2013.

To ale v případě, že by prezident Václav Klaus neschválil zákon v kratší lhůtě.

Jitka Hanžlová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme