Stále více českých firem přesouvá svá sídla do zahraničí

Počet českých firem, které mají sídlo v takzvaných daňových rájích, stále roste. Loni už přesáhl 12 a půl tisíce. Podnikatelé mají tradičně zájem o karibskou oblast, k oblíbeným daňovým rájům ale patří také některé evropské státy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bahamy | Foto: Fotobanka stock.xchng

Základním důvodem, proč podnikatelé přesouvají mateřské společnosti do takzvaných daňových rájů, je minimální daňové zatížení.

Odborníci k nim ale ještě přidávají legislativní nestabilitu, rostoucí byrokracii nebo obtížnou vymahatelnost práva v České republice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stále víc českých firem přesouvá svá sídla do zahraničí. Podrobnosti zjišťoval Jan Beneš

Podle aktuálních údajů společnosti ČEKIA tuto možnost využilo o skoro čtyři procenta víc firem než v předchozím roce.

V meziročním srovnání se výrazně více firem zapsalo do obchodního rejstříku třeba na Kypru nebo Seychelských ostrovech. Zatímco na Kypru se počet zvýšil o skoro 11 procent, úřady na Seychelách zaznamenaly nárůst přes 23 procent.

Důvody jsou podle analytičky Petry Štěpánové pro každou zemi různé. „Kypr se využívá zejména k daňové optimalizaci, zatímco Seychely zajišťují maximální ochranu soukromí. V následujících letech s velkou pravděpodobností budou Seychely využívány i jako náhrada listinných akcií na doručitele, které budou v České republice od 1. 1. 2014 zakázány,“ vysvětlila Štěpánová.

Největší zájem je o Bermudy, z evropských zemí vede Nizozemsko

Vůbec nejvíc firem loni přesunulo své sídlo na Bermudské ostrovy - o rovných 40 procent víc než v předchozím roce. Hned za nimi jsou Belize a Bahamy.

Z evropských zemí je stále jedničkou Nizozemsko, a to i přesto, že počet společností ovládaných z této země v posledních letech klesá. Aktuálně je nejnižší za poslední čtyři roky.

I tak tam mělo sídlo skoro 4500 firem, což je jednoznačně nejvíc ze všech sledovaných zemí. Po Nizozemsku následuje Lucembursko, ale i v jeho případě se množství firem snižuje, v loňském roce o víc než procento a půl.

Počet českých firem s vlastníkem z daňového ráje 2006 - 2012 | Foto: ČTK

Martin Hromádka, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme