Stále více lidí žádá o předčasný důchod. Navzdory nižší penzi

Na správu sociálního pojištění poslední dobou přichází stále více lidí s dotazem, zda mohou jít do předčasného důchodu. Pro toto řešení se rozhodla více než pětina současných důchodců. A to i přesto, že kvůli tomu budou mít trvale nižší penzi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senioři | Foto: Fotobanka stock.xchng, Pierre Amerlynck

Většinou jsou to lidé těsně před šedesátkou, kteří přišli o práci a jinou nemohou najít, nebo už se cítí příliš unavení a nevýkonní. A s tím, jak se každý rok zvyšuje věk odchodu do penze, přemýšlí právě o předčasném důchodu. Loni tuto možnost využilo téměř 28 tisíc lidí.

Do předčasného důchodu nemůže jít každý, musí splnit určité podmínky. Liší se to podle data narození, od něhož se odvíjí věk, ve kterém má člověk nárok na řádný starobní důchod. Mladším ročníkům se tento věk prodlužuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pravidlech předčasných důchodů a předdůchodů mluvila Jitka Hanžlová

Záleží také na získané době předepsaného placení pojištění, což je například 32 let. A také na pohlaví. Protože u starších žen se započítává i počet vychovaných dětí. Takže například žena, která se narodila v roce 1955 a měla jedno dítě, by měla jít do důchodu v jednašedesáti letech, tedy v roce 2016. Do předčasného důchodu může jít o tři roky dříve.

Stanovení důchodového věku má také svůj vliv. Když je zákonem daný důchodový věk nižší než 63 let, může člověk požádat o předčasný starobní důchod nejdříve o 3 roky dříve. Když je ten věk stanoven vyšší než 63 roky, může být předčasný starobní důchod přiznán až o 5 let předtím, ale ne dříve, než je člověku šedesát.

Předčasný důchod není předdůchod

Při odchodu do předčasného důchodu bude klient dostávat nižší penzi, a to po celu dobu pobírání penze. V současné době platí, že v průměru dostává zhruba o 1140 korun měsíčně méně.

Senioři pomáhali sázet jabloň v mateřské škole na sídlišti Máj | Foto: František Batysta

Důchod se skládá z pevné a procentní části. Právě ta se při předčasné penzi krátí. A to podle toho, o kolik dříve jde člověk do důchodu, než by normálně měl.

Předčasný důchod ale není takzvaný předdůchod, o kterém se v poslední době hodně mluví. Předdůchod nebude vyplácet stát, je to součást komerčního doplňkového penzijního spoření - takzvaný třetí pilíř.

A podmínkou u něj je, že má důchodce u penzijního fondu naspořeno dostatek peněz. I tady ale musí dosáhnout určitého věku. V případě předdůchodu by se penze ze státního pojištění neměla snižovat.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme