Stále více zboží a služeb se kvůli stárnutí populace orientuje na seniory

O vyspělosti společnosti vypovídá i to, jak je schopna se starat o slabé - o děti, postižené nebo o staré lidi. Stárnutí populace se nevyhýbá ani České republice. A na to by se měl připravit i stát. Jeho síly ale nebudou zjevně stačit. Proto se otevírá nové zajímavé pole pro podnikatele.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodci (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Je to například dobře vidět v různých reklamách. Zatímco dříve byly reklamy především šité na mladé spotřebitele a lákaly na tváře mladých modelek, teď jsou v hlavních rolích stále více senioři. Ti představují stále silnější spotřebitelskou skupinu, což obchodníci nemohli nechat bez povšimnutí.

Ostatně demografické studie mluví jasně o postupném stárnutí západních zemí. Podle Českého statistického úřadu budou za 40 let lidé starší než 65 let tvořit celou třetinu české populace. Bude jich dvakrát víc než dnes. Navíc už v současné době se dostávají do důchodového věku ročníky, které si díky vyšším příjmům během posledních dvaceti let dokázaly více naspořit a mají vyšší důchod.

Přehrát

00:00 / 00:00

Svět stárne a tomu se přizpůsobuje i byznys. Stále více zboží a služeb se orientuje na starší zákazníky. Mluvila o tom Jitka Hanžlová

Mohou tedy více utrácet a kupovat více zboží, ale především si mohou dovolit platit za lepší služby. Jde hlavně o domy pro seniory. Už teď se dají najít různé druhy takové péče. Od samostatného bydlení se stravovacími a lékařskými službami až po domovy s komplexní péčí.


Domů s pečovatelskou službou a domů pro seniory je ale stále ještě málo a nestačí poptávce. A právě proto přibývá soukromých projektů. Do České republiky chce například expandovat velká rakouská firma. Podle Hospodářských novin chce u nás během deseti let vybudovat síť poboček pro seniory s deseti tisíci lůžky. A určitě si spočítala, že se jí investice vyplatí.

Soukromých poskytovatelů služeb pro seniory u nás stále přibývá. Přesto podle posledních informací ministerstva práce a sociálních věcí pracuje ve státních sociálních službách 100 tisíc zaměstnanců. A bylo by jich potřeba víc. I na to chce upozornit Týden sociálních služeb, jehož šestý ročních dnes začíná.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme