Standard & Poor's chce 15 zemím eurozóny snížit rating

15 zemí eurozóny možná přijde o svůj současný rating. Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's totiž varovala, že by kvůli dluhové krizi mohla snížit jejich hodnocení. Německu, Rakousku, Belgii, Finsku, Nizozemsku a Lucembursku hrozí snížení o jeden stupeň, ostatním zemím, včetně Francie, dokonce až o dva, uvedla agentura Reuters.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Standard & Poor's v New Yorku

Budova Standard & Poor's v New Yorku | Zdroj: Reuters

Agentura tvrdí, že eurozóna není schopna řešit svou dluhovou krizi, která se už mění v krizi systémovou a ohrožuje samotnou podstatu eurozóny. Snížení ratingu by ale samotný boj s krizí ovlivnilo, snaha pomáhat oslabeným státům eurozóny by se totiž výrazně prodražila.

Výhled eurozóny navíc rozhodně nezlepšuje ani fakt, že agentura Standard & Poor's očekává, že hospodářství eurozóny se se 40procentní pravděpodobností v příštím roce propadne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Houska ze zahraniční redakce Radiožurnálu se věnoval oznámení agentury Standard & Poor´s

Evropští politici ale označují oznámení agentury Standard & Poor´s za neoprávněný krok a za politické rozhodnutí, které navíc nechápou. Zdůrazňují totiž, že v pátek se sejdou na summitu v Bruselu, kde hodlají předložit definitivní plán pro boj s krizí.

Snížení ratingu by bylo pro státy kritické. Nedůvěra trhů a investorů v Evropu stále roste. „Už teď je Evropa na hraně recese a toto by uspíšilo pravděpodobnost a velikost pádu,“ říká ředitel Centra pro mezinárodní politiku při Michiganské univerzitě Jan Švejnar.

Důvěra eurozóny a především eura klesá. Zda jednotná společná měna dokáže současnou situaci zvládnout, se podle Švejnara nedá předpovědět:

„Měna může dočasně klesnout, protože nejistota je obrovská, lidé se budou uchylovat do většího bezpečí, ale dlouhodobě Evropa nemá důvod, proč by neměla být silným kontinentem, je to vlastně největší ekonomická zóna světa a má velký potenciál, momentálně ho ale není schopná realizovat.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o osmé byl ředitel Centra pro mezinárodní politiku při Michiganské univerzitě Jan Švejnar

Výhody eurozóny stále trvají. Výhoda volného trhu, pohybu zboží, kapitálu a lidí je podle Švejnara obrovskou výhodou:

„Evropané musí nyní najít způsob, jak toho využít a jak dobře fungovat. Není to nemožné, Merkelová se Sarkozym navrhují jedno řešení, bylo by optimální, kdyby se podařilo jej prosadit, ale je zde otázka politické vůle. Co vidíme během několika posledních měsíců je hra, různé země se snaží docílit různých svých částečných úspěchů, ale nyní bude potřeba, aby se Evropa zasadila o nějaké jednotné řešení. V tom smyslu nějaká větší fiskální integrace bude potřebná, pakliže nedojde k nějakému rozmělnění nebo dvojrychlostní Evropě.“

Německá kancléřka Angela Merkelová včera s Nicolasem Sarkozym představila recept, který by měl eurozónu, i celou Evropskou unii, z krize pomoci vytáhnout. Německo s Francií chtějí prosadit změnu smluv o Evropské unii, která má zahrnovat automatické sankce pro ty země, které porušují stanovená pravidla. Smyslem je zajistit, aby deficity vlád zůstaly pod kontrolou.

„Máme zkušenost, že pravidla neplatily v minulosti a na druhé straně to poučení, které máme z nynější finanční krize, a vlastně její druhé fáze, která se nyní otevírá, je také silné. Země si nyní začínají uvědomovat, že jestliže nenajdou nějaké dobré řešení, tak společná měna a hospodaření nemá tak dobré vyhlídky,“ myslí si Švejnar.

ČR prodělala, když nevstoupila do eurozóny

Ekonomičtí experti dnes budou v Praze mimo jiné mluvit o společné evropské měně na diskusním fóru s názvem Euro: Krize a vyčíslení dopadů na českou ekonomiku. Jan Švejnar bude mluvit především o situaci České republiky, která podle něj v rámci ekonomického růstu prodělala, když do eurozóny nevstoupila:

„Kdybychom vstoupili do eurozóny například jako Slovensko nebo Slovinsko, tak jsme měli rychlejší tempo růstu, nicméně v krizové situaci jsme trochu více chráněni, ale zase ne tolik. Naše propočty ukazují, že právě tím, že Česká republika obchoduje tak silně s eurozónou , a zvláště s Německem, tak nakonec uchráněni nebudeme. Už nyní je naše ekonomika na pokraji stagnace, a pravděpodobnost, že i my půjdeme v příštím roce do ekonomické recese, je podstatná.“

Jan Švejnar | Foto: Alžběta Švarcová

Evropa se do budoucna může ještě dál rozšiřovat v případě, když se nynější lídři eurozóny budou schopni dohodnout na mechanismu, který bude fungovat. Pokud se euro stane znovu funkční měnou a začne dobře fungovat na základě pravidel, která budou mít humanitární i rozpočtová pravidla, pak by bylo pro Českou republiku podle Švejnara výhodné, aby také vstoupila do eurozóny:

„Jsme do eurozóny tak integrováni obchodem, že eliminovat riziko směnného kurzu je pro nás výhodné,“ dodává Jan Švejnar.

Roman Chlupatý, Ondřej Houska, Michaela Vydrová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme