Standard & Poor's: Ekonomika eurozóny v letošním roce klesne o 0,6 procenta

Evropským bankám padají zisky. Španělské HDP ve druhém kvartálu kleslo, španělská červencová inflace se přitom zvedla na 2,2 procenta. Na další špatné zprávy nejen z okrajových částí eurozóny reagovala ratingová agentura Standard & Poor's. Podle ní ekonomika eurozóny v letošním roce klesne o 0,6 procenta. Ještě před několika měsíci přitom agentura předpovídala pro rok 2012 stagnaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eurozóna zvažuje, že by si fond ESM mohl neomezeně půjčovat u ECB | Foto: Reuters

Mezi jednotlivými zeměmi eurozóny existují velké rozdíly. Na jedné straně jsou velké a významné ekonomiky, které klesají, jako například Španělsko a Itálie.

Vedle toho jsou země, které loni a předloni velmi dynamicky rostly, patří sem Německo a další menší země středu a východu Evropy. I u nich ale dochází k poklesu tempa růstu někam k nule.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o deváté byl hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík

Stále horší je situace ve Španělsku. Jeho dluhopisy se stále drží nad hranicí sedmiprocentního výnosu. Bez větší finanční pomoci ze strany eurozóny se Španělsku nepodaří dostat z dluhové krize.

Pokud si ale Španělsko potřebuje půjčit, stejně jako téměř všechny evropské ekonomiky, tak také musí počítat s tím, že je nutná ochota na straně půjčovatelů zemi skutečně půjčit.

„Pokud banky nejsou schopny nebo ochotny Španělsku půjčovat nebo pouze za vysoký úrok nad sedm procent, tak to je situace, na kterou musí rozpočtová ekonomika reagovat tím, že se snaží získat jiný náhled investorů na svoji zemi - zvýšit důvěryhodnost, a to mimo jiné dáváním veřejných financí do pořádku,“ říká hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

Pokud země není schopna vyřešit problémy sama, tak zlepšit její obraz v očích světa může podle Mertlíka jen to, že se změní její konkurenceschopnost, zvýší se dynamika ekonomiky, ekonomika začne znovu vytvářet pracovní místa nebo znovu začne růst spotřeba.

To zřejmě ale není možné za situace, kdy je ekonomika odkázaná sama na sebe. Respektive lze, ale po mnohem hlubší recesi a změně rovnováh na celé řadě trhů.

"To znamená buď výrazné devalvace nebo výrazné snížení mezd a dalších cen, především cen nemovitostí. Takže pokud to nepůjde cestou prudkého poklesu, nalezení nových rovnovážných hladin, které budou na mnohem horších úrovních, než jsou v současnosti, především z pohledu španělské populace, tak tou cestou je nějaká řízená restrukturalizace a rekonstrukce za vnější pomoci. Něco jako Marshallův plán před desítkami let,“ dodává Mertlík.

Barbora Kreuzerová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru